• Zabłudowskie ulice i okolice

• ”Zabłudowskie ulice i okolice”

Od 13.10.2008r. do 19.12.2008r. w Szkole Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego był realizowany program:

”Zabłudowskie ulice i okolice” napisany przez

p. Ewę Kazimierczuk, p. Alicję Regucką i p. Martę Rogucką.

W ramach projektu "Kształcenie umiejętności społecznych i życiowych ucznia, kształtowanie właściwych relacji w kontaktach międzyludzkich" otrzymano dotację z MEN w wysokości 8 900zł.

Owocem realizacji programu jest książka „Zabłudowskie ulice i okolice” - dzieło uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Gminy Zabłudów. Można w niej znaleźć wspaniałe legendy i wiersze wyjaśniające pochodzenie nazw miejscowości naszej gminy, a także mówiące o patronach  i nazwach ulic Zabłudowa. Każdy utwór opatrzony jest notatka historyczną.

Działania programu rozpoczęły się 13.10.2008r. spotkaniem organizacyjnym. Następnie uczestnicy zajęli się zebraniem informacji historycznych dotyczących pochodzenia nazw miejscowych gminy Zabłudów oraz patronów ulic. Korzystając z pomocy Internetu i literatury proponowanej przez prowadzących. Przeprowadzili też wywiady z mieszkańcami poszczególnych miejscowości lub ulic. W październiku został ogłoszony Gminny Konkurs pt.  „Zabłudowskie ulice i okolice”. Wzięły w nim udział: Szkoła Podstawowa w Zabłudowie, SP w Krynickich, SP w Rafałówce. Na zajęciach informatycznych uczniowie poznawali tajniki pracy z edytorem tekstu, drukarką i skanerem. Na zajęciach plastycznych spotkali się z absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu panią Judytą Abramowicz, która zapoznała dzieci z różnymi technikami plastycznymi, udzielała cennych wskazówek odnośnie ilustrowania utworów literackich. W ramach zajęć literacko-historycznych odbyło się też spotkanie z poetką panią Teresą Łuckiewicz, która zaprezentowała swoje utwory, opowiedziała jak powstawały jej młodzieńcze wiersze. Poprowadziła zajęcia warsztatowe przybliżające sposoby tworzenia wierszy na podstawie posiadanych informacji. Podczas zajęć napisała utwór, który został zamieszczony w książce. Następnie odbyła się wycieczka edukacyjna do Muzeum rzeźby A. Karnego na wystawę Józefa Wilkonia, który jest znanym ilustratorem książek dla dzieci. Uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych (rzeźbiły w glinie) oraz literackich (dopasowywanie wierszy do ilustracji Józefa Wilkonia. Jednocześnie z powyższymi działaniami odbywały się zajęcia praktyczne podczas, których uczniowie pracowali nad utworami, sposobami ich tworzenia oraz ilustracjami do wybranych wierszy i legend. Powstałe teksty i wiadomości historyczne były przepisywane, a rysunki skanowane przez uczestników zajęć informatycznych. 22.11.2008r. odbyła się jednodniowa wycieczka edukacyjna. Jej program obejmował wizytę w drukarni, gdzie uczniowie zapoznali się  z pracą nad wydrukiem gazet, ulotek i książek oraz zwiedzanie Tykocina. Jest to mała miejscowość, podobnie jak Zabłudów, o bogatej przeszłości historycznej, kulturowej i religijnej. Podczas wycieczki uczniowie dostrzegli związki łączące oba miasteczka; podziwiali ocalałe zabytki, jakimi niestety Zabłudów nie może się pochwalić. Na początku grudnia został rozstrzygnięty Gminny Konkurs „Zabłudowskie ulice i okolice”, a o jego wynikach zostały poinformowane zainteresowane szkoły oraz laureaci. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi po ukazaniu się książki drukiem. Wszyscy uczestnicy programu do końca trwania działań intensywnie pracowali nad redakcją książki.