• Czytam - odkrywam - tworzę

1. Rodzaj innowacji

„Czytam-odkrywam-tworzę” to autorska  innowacja pedagogiczna organizacyjno-programowa.  Została ona stworzona po podjętej analizie zapotrzebowań szkoły -  między innymi w celu wzbogacenia zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas młodszych w Szkole Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie. Prowadzą ją nauczyciele wspomagający mgr Sylwia Popławska oraz mgr Urszula Marciniak.

2. Zakres innowacji

Innowacja obejmuje zajęcia z zakresu edukacji polonistycznej, plastyczno-technicznej oraz wprowadza elementy terapeutyczne wobec uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz  innymi niż edukacyjne. Uczestnikami zajęć  będą uczniowie klas I-III, uczęszczający na świetlicę szkolną jak również uczniowie klasy pierwszej oddziału integracyjnego. Spotkania z uczniami będą odbywały się raz na dwa tygodnie i będą trwały jedną godzinę. Aby osiągnąć założone efekty, zajęcia będą prowadzone w miarę możliwości w sposób ciągły i systematyczny.

3. Motywacja wprowadzenia innowacji

Mając na celu zapewnienie rozszerzenia oferty edukacyjnej oraz wychodząc naprzeciw  zgłaszanym pomysłom uczniów naszej szkoły, została stworzona możliwość wprowadzenia dodatkowych zajęć dla uczestników świetlicy szkolnej oraz klasy integracyjnej.  Wprowadzenie innowacji ma również w swoim zamiarze promocję  Szkoły Podstawowej w Zabłudowie na terenie Gminy.

Wprowadzona innowacja pozwoli uczniom rozwijać ich kompetencje czytelnicze, odkrywać talenty i kreatywność. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi  będą mieli okazje do rozwijania zaburzonych funkcji poznawczych w zakresie słuchu, wzroku, mowy oraz graficzno-motorycznych.  Natomiast uczniowie z potrzebami innymi niż edukacyjne znajdą się w grupie osób, w której będą starali się nabywać umiejętność właściwej współpracy w grupie, wykonywania zadań do końca oraz  wzorowego rozwiązywania konfliktów. Ponadto w obszarze interpersonalnym będzie miejsce na zmniejszenie bariery komunikacyjnej dla uczniów lękliwych oraz nieśmiałych. Terapeuci prowadzący zajęcia będą mieli na uwadze wszechstronny rozwój dziecka z uwzględnieniem wszystkich jego potrzeb wynikających z trudności w funkcjonowaniu w zakresie edukacyjno-społecznym.