• Wsparcie na starcie II

I MŁODZIEŻY W 2007 r.
          „AKTYWIZACJA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

I ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH"

opracowany i realizowany w Szkole Podstawowej w Zabłudowie od 1.09.2007r. do 14.12.2007r.

Założeniem programu było stworzenie warunków do rozwoju systemu zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla uczniów. Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne umożliwiają rozwijanie zainteresowań wykraczających poza podstawowy program realizowany w szkołach i placówkach oświatowych, zaspokajają potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu oraz kształtują pozytywne postawy obywatelskie dzieci i młodzieży. Zajęcia takie są również szansą uzupełnienia wiedzy oraz zdobycia niezbędnych i kluczowych umiejętności.

Celem programu było wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez podwyższanie jakości funkcjonowania systemu oświaty i wprowadzanie rozwiązań zwiększających efektywność kształcenia i wychowania dzieci:

- pochodzących z rodzin o niskich dochodach;

- z problemami wychowawczymi;

- wykazujących problemy w nauce;

- pochodzących z terenów wiejskich

Aktywność podejmowana przez dzieci w różnorodnych obszarach pozwalała im odkrywać mocne strony, przeżywać sukcesy na miarę możliwości każdego ucznia, a przez to budować poczucie własnej wartości i podnosić samoocenę. Wpłynęło to na poprawę funkcjonowania tych dzieci roli ucznia.

Nauczyciele zadeklarowali wkład osobowy własny w formie wolontariatu 11 godzin dydaktycznych pracy z dziećmi tygodniowo, wolontariatową opiekę podczas zaplanowanych wycieczek i spotkań integracyjnych. Celowo nie planowali wynagrodzenia za swoja pracę chcąc zwiększyć pulę środków na zakup pomocy. W sumie kwota dotacji  wyniosła 39 760 zł (w tym 3000 zł z Urzędu Miejskiego w Zabłudowie i 36 760 zł z MEN) - (wymagany był wkład własny finansowy lub niefinansowy, który wyniósł 17 150 zł). Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 53 910 zł.

Z dotacji zakupiono m.in.

- laptopa z oprogramowaniem

- multimedialne programy edukacyjne

- aparat fotograficzny

- kamerę cyfrową

- pomoce edukacyjne do zajęć ekologicznych (mikroskopy, lornetki, lupy, itp.)

- akwarium z dodatkowym wyposażeniem

- akcesoria cyrkowe

- chusty animacyjne

- gry dydaktyczne m.in. do nauki języka angielskiego

- środki dydaktyczne

- materiały plastyczne.

W ramach projektu zorganizowano 11 godzin zajęć pozalekcyjnych tygodniowo:

- zajęcia o charakterze psychologiczno - pedagogicznym wspomagające rozwój uczniów z terapii pedagogicznej i arteterapii oraz zajęcia socjoterapeutyczne, (dożywianie dzieci - podwieczorek w czasie zajęć socjoterapeutycznych sfinansowano ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, również dzięki Komisji podjęto od stycznia, po zakończeniu programu rządowego, kontynuację socjoterapii prowadzonej w szkole)

- dodatkowe zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze w tym z języka angielskiego,

- zajęcia rozwijające wiedzę i umiejętności z zakresu technologii informacyjnej i edukacji ekologicznej.

Zorganizowano dwa spotkania integracyjne:

- „Cyrk”- przedstawienie cyrkowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły z wykorzystaniem akcesoriów cyrkowych zakupionych z dotacji oraz strojów wypożyczonych w Oddziale Białostockim PSPiA KLANZA we współpracy ze studentami realizującymi projekt „Wolontariat Studencki”.

- „Andrzejki” - zabawa integracyjna dla uczniów naszej szkoły.

Przeprowadzono warsztaty dla rodziców mające na celu uświadomienie rodzicom i opiekunom potrzeb edukacyjnych dzieci. Warsztaty dotyczyły m.in. budowania pozytywnej samooceny i poczucia własnej wartości.

Zorganizowano wycieczki:

- do Białowieży

- do Filharmonii w Białymstoku

- do Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie na spektakl pt. „Akademia Pana Kleksa”

Program został opracowany, zrealizowany i rozliczony przez zespół nauczycieli Szkoły Podstawowej w Zabłudowie

Barbara Wasilewska

Agnieszka Ledzińska