• Projektor - Wolontariat Studencki

        •  

           


           

           

          "PROJEKTOR - wolontariat studencki" jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

           

           

          Istotą programu jest realizacja przez grupy studentów-wolontariuszy oryginalnych projektów edukacyjnych w szkołach.

           

           

           

          Wolontariusze w czasie wolnym od zajęć (a także w weekendy, ferie zimowe i wakacje) realizują przygotowane przez siebie zajęcia edukacyjne rozwijające wiedzę, umiejętności i zainteresowania dzieci i młodzieży. Poprzez uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej oraz dostarczenie młodzieży nowych idei i pozytywnych wzorców osobowych w ramach kontaktów ze środowiskiem akademickim, program stymuluje zainteresowanie rozwojem osobistym i dążenie do uzyskania wyższego wykształcenia. Studenci-woluntariusze uczestniczący w Programie lepiej poznają problemy lokalnych społeczności i idee pracy dla dobra innych, co może w przyszłości zaowocować aktywnym zaangażowaniem tych osób w działalność społeczną i publiczną. Program promuje postawy aktywne, jednocześnie umożliwiając młodym ludziom realizację swoich pasji i zainteresowań w atrakcyjnej formie.

           

           

          Program został zainicjowany w 2003 r. jako wspólne przedsięwzięcie PAFW oraz "Gazety Wyborczej". Sukces pilotażowej edycji i rosnące zainteresowanie ze strony szkół i studentów skłoniły Polsko-Amerykańską Fundację Wolności do kontynuacji programu i zwiększenia jego skali. Obecnie, program "PROJEKTOR - wolontariat studencki" jest przedsięwzięciem PAFW realizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA w Lublinie, przy pomocy Regionalnych Koordynatorów.

          Głównym celem Programu jest inspirowanie dzieci i młodzieży z małych miast oraz wsi do twórczego rozwoju. Grupy studentów-wolontariuszy realizują go przeprowadzając autorskie projekty edukacyjne na rzecz dzieci i młodzieży z miejscowości liczących do 20 tysięcy mieszkańców.

          Studenci w czasie roku szkolnego, ferii zimowych oraz wakacji prowadzą z dziećmi przygotowane przez siebie zajęcia warsztatowe. W nowatorski i atrakcyjny sposób przekazują im wiedzę z różnych dziedzin. Dzięki temu dzieci dostrzegają, że nauka może być także zabawą - przyjemną formą spędzania wolnego czasu, zajęciem przynoszącym radość i satysfakcję. Spotkania z wolontariuszami stymulują również dzieci do rozwoju osobistego i wzmacniają w nich chęć dążenia do uzyskania wyższego wykształcenia. Wśród wolontariuszy-studentów Program ma na celu kształtowanie postaw społecznych, rozwijanie ich pasji i umożliwienie realizacji ich pomysłów.

           Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów w szkole mają formę projektów edukacyjnych, co sprawia, że młodzi ludzie uczestnicząc w nich, uczą się przez doświadczenie. Zajęcia prowadzone są w oparciu o przygotowane przez studentów scenariusze, których zakres tematyczny jest ustalany ze szkołą np.: języki obce, zajęcia artystyczne, zajęcia psychologiczno-pedagogiczne, informatyka, zajęcia humanistyczne, zajęcia matematyczno-przyrodnicze, zajęcia sportowe i artystyczne, zdrowie i bezpieczeństwo, projekty obywatelskie i inne.

           Miejscem realizacji studenckich projektów edukacyjnych jest szkoła. Uczniowie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, prowadzonych przez studentów-wolontariuszy w nowatorski i atrakcyjny sposób. Ich zakres tematyczny obejmuje wiadomości i umiejętności z różnych dziedzin. Studenci poprzez realizację projektów edukacyjnych sprawiają, że szkoła staje się ważnym miejscem integrującym społeczność lokalną.

          Szkoła zapraszając wolontariuszy, udostępnia im miejsce do prowadzenia zajęć, służy pomocą merytoryczną i organizacyjną. Realizatorzy programu zaś zapewniają ubezpieczenie i zwrot kosztów podróży dla studentów-wolontariuszy oraz środki na zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektów.

          Pierwsze projekty w naszej szkole rozpoczęliśmy w 2006 roku. Były to dwa projekty taneczne i jeden teatralny. Liderem tej grupy była Kasia Miernik.

          W roku 2007 czwórka studentów Ela Kasperowicz, Iza Denis, Anna i Tomasz Rogowscy zrealizowali w naszej szkole projekt cyrkowy pod hasłem Od piłeczki do sceny. Obecnie Ela Kasperowicz pracuje w naszym przedszkolu, a Ania i Tomek są regionalnymi koordynatorami województwa podlaskiego.

           

          Do tej pory w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Zabłudowie zrealizowaliśmy 35 projektów. Wszystkim studentom, którzy realizowali projekty w naszej placówce serdecznie dziękuję.

           

          GALERIA ZDJĘĆ - BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

           

          Szkolny opiekun programu

          Projektor – Wolontariat studencki

          Joanna Łajewska - Talipska

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabłudowie
      • 85 718 80 20 - Sekretariat, 85 663 29 87 - Intendent
      • 16-060 Zabłudów, Mickiewicza 20 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych