• „Historia Gminy Zabłudów krzyżami spisana”

PROJEKT EDUKACYJNY

„HISTORIA GMINY ZABŁUDÓW KRZYŻAMI SPISANA”

Projekt jest inicjatywą zawiązaną w Szkole Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie. Głównym realizatorem projektu są uczniowie i nauczyciele tej szkoły. Koordynatorem projektu jest Marek Hyjek – pedagog szkolny.

Możliwa jest współpraca z osobami fizycznymi i instytucjami gotowymi wesprzeć realizatorów projektu.

Cel projektu:

- poznawanie historii wielokulturowej „małej Ojczyzny”,

- krzewienie postaw patriotycznych i religijnych,

- poznawanie warsztatu badawczego historyka i etnografa,

- pogłębianie relacji wewnątrzrodzinnych  oraz nawiązywanie relacji międzypokoleniowych.

Obszar tematyczny projektu:

-  rozmieszczenie oraz historia obiektów małej architektury sakralnej wyznania katolickiego i prawosławnego (przydrożne i przydomowe krzyże, kapliczki oraz obeliski) na terenie gminy Zabłudów.

Formy realizacji  projektu:

- szkolny konkurs pt. „Historia gminy Zabłudów krzyżami spisana”,

- wycieczka do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (Muzeum w Ratuszu i Muzeum Wsi Białostockiej) – spotkanie z etnografami,

- rajdy historyczne do miejsc pamięci narodowej,

- upamiętnianie miejsc związanych z historią gminy Zabłudów,

- publikacje w prasie regionalnej („Zabłudów i okolice”),

- opracowanie zebranych materiałów i przygotowanie ich do druku w formie książki.

Szkolny konkurs pt. „Historia gminy Zabłudów krzyżami spisana”.

Cel konkursu:

- poznawanie historii wielokulturowej „małej Ojczyzny”,

- krzewienie postaw patriotycznych i religijnych,

- poznawanie warsztatu badawczego historyka – amatora,

Obszar tematyczny konkursu:

Regulamin konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie.

2. Koordynatorami konkursu są:

- Alicja Regucka – nauczyciel historii i języka polskiego,

- Ewa Kazimierczuk – nauczyciel religii katolickiej,

- Helena Tomaszewska - nauczyciel religii prawosławnej,

- Marek Hyjek – pedagog szkolny.

3. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie (na etapie zbierania informacji dotyczących obiektów sakralnych, mile widziane zaangażowanie rodziców, dziadków oraz innych osób dorosłych).

4. Każdy uczestnik konkursu powinien opisać co najmniej jeden obiekt małej architektury sakralnej (przydrożny lub przydomowy krzyż, kapliczkę czy obelisk) znajdujący się na terenie gminy Zabłudów.

5. Jedna praca zgłoszona na konkurs może zawierać opis tylko jednego obiektu. Ilość prac konkursowych zgłaszanych przez jednego ucznia jest nieograniczona.

6. Każda praca ma zawierać:

- metryczkę ucznia (imię i nazwisko oraz klasę),

- metryczkę osoby (osób) udzielającej informacji dotyczącej obiektu sakralnego  (mię i nazwisko, rok urodzenia, miejsce zamieszkania),

- opis obiektu sakralnego ( rok pochodzenia, inskrypcja, intencja ustawienia obiektu, ciekawe historie związane z obiektem od chwili jego ustawienia do dnia dzisiejszego).

7. Prace zawierające opis obiektu mogą być wzbogacone o fotografie (historyczne i współczesne) oraz o nagrania dźwiękowe wywiadów dotyczących opisywanych obiektów.

8. Te same obiekty sakralne mogą być przedmiotem prac konkursowych różnych osób.

9. Oceny prac i wytypowania do nagród  oraz wyróżnień dokona jury w osobach Dyrektora szkoły, Wicedyrektora szkoły oraz koordynatorów konkursu.

10. O wytypowaniu uczestników do miejsc nagradzanych i wyróżnionych zadecyduje:

- kompletność pracy,

- ilość zgłoszonych prac konkursowych,

- dołączenie załączników (fotografie, nagrania dźwiękowe).

11. Konkurs trwa od 9. 12. 2010 r. do zakończenia, które zostanie  ogłoszone przez koordynatorów konkursu w terminie późniejszym. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w ciągu jednego miesiąca od formalnego zakończenia konkursu.

12. Organizator  konkursu gwarantuje uczestnikom nagrody rzeczowe za trzy  pierwsze miejsca (możliwe miejsca ex equo) oraz wyróżnienia rzeczowe.

MAREK HYJEK