• Kompetencje kluczowe drogą twórczego rozwoju

• Projekt Kompetencje kluczowe drogą twórczego rozwoju

Akademia Podlaska w partnerstwie z Fundacją Rozwoju  Lubelszczyzny - rozpoczęła realizację projektu pn. ”Kompetencje kluczowe drogą twórczego rozwoju”. Projekt ten (wykonywany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej) dotyczy 45 szkół podstawowych z terenu województwa Mazowieckiego, Podlaskiego, Lubelskiego i Warmińsko-mazurskiego - ze wsi i miast poniżej 25000 ludności. Szkoły wybrane zostały spośród tych szkół,  które uzyskały niskie staniny w sprawdzianach w roku szkolnym 2006/2007 i 2007/2008.

CELEM OGÓLNYM PROJEKTU jest rozwinięcie u uczniów szkół podstawowych kompetencji kluczowych w zakresie: świadomości i ekspresji kulturalnej(potocznie zwane KK8); umiejętności matematyczno-przyrodniczo/technicznych(KK3) oraz porozumiewania się w j. obcych (szczególnie w obszarze techniki i matematyki) (KK2)uwzględniających regionalny i ponadregionalny kontekst zdobywanej wiedzy i umiejętności.

SZCZEGÓŁOWE CELE PROJEKTU:

• doskonalenie działań kreatywnych uczniów w zakresie projektowania i prezentacji projektów,
          • wykształcenie umiejętności przezwyciężania strachu i tremy,
          • uwolnienia spontanicznej ekspresji dzięki zdobyciu wiedzy i kontaktom- również ponadregionalnym,
          • podniesienie poziomu wiedzy uczniów o innych regionach kraju,
          • podniesienie poziomu wiedzy o metodach rozwijania kompetencji kluczowych wśród kadry szkół podst. (dyr. nauczyciele) i przedstawicieli organów prowadzących.

Nasza szkoła od lutego 2009 rozpoczęła udział w tym programie. Przystąpili do niego uczniowie klas Va i Vb. Nauczycielami, którzy podjęli się pracy w/w projekcie są: p. Marta Rogucka (KK3), p. Małgorzata Kasperowicz (KK8)– dla kl. Va, p. Iwona Karczewska(KK3), p. Joanna Łajewska- Talipska (KK8) dla kl. Vb oraz p. Anna Petelska (KK2).

Zajęcia programu odbywają się w wymiarze 5 godzin tygodniowo dla każdej klasy. Program ma obejmować lata 2009-2012 oraz klasy V i VI.

Małgorzata Kasperowicz