• Programy realizowane w przedszkolu

• Programy realizowane w Przedszkolu w Zabłudowie

w roku szkolnym 2023/24

Program wiodący:

W bieżącym roku szkolnym realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego w oparciu o program PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO opracowany Wiesława Żaba-Żabińska, Wioletta Majewska, Renata Paździo wyd. Mac,. Wszelkie działania dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawcze zmierzają do wyposażenia dzieci w kompetencje kluczowe.

W naszym przedszkolu podejmujemy także szereg inicjatyw, które mają sprzyjać rozwojowi zainteresowań dzieci oraz zaspokajaniu ich zindywidualizowanych potrzeb. Dlatego rozszerzamy treści programu wychowania przedszkolnego poprzez działania takie jak:

Programy realizujące założenia związane z promowaniem czytelnictwa wśród dzieci:

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.

Program edukacyjny "Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy".

Celem programu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.

Programy realizujące główne założenia przedszkola związane z edukacją ekologiczną:

Program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”  dla dzieci na temat ekologii i życia w zgodzie z naturą.

W ramach programu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury” uczyłyśmy dzieci podstawowych zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt oraz odżywiania z uwzględnieniem warzyw i owoców, a także aktywnego spędzania czasu.

Programy realizujące główne założenia przedszkola związane z emocjami dzieci:

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Sztuka emocji".

Projekt na na celu skierować uwagę i działania nauczycieli oraz dzieci w obrzasze emocji, wykorzystując do tego sztukę pod jej wszelakimi postaciami. Projekt i jego działania w założeniu osadzone są w duchu arteterapii i mindfulness- z tych źródeł, własnych uczuć i doświadczeń uczestnicy powinni czerpać pełnymi garściami.