AKTUALNOŚCI - ROK SZKOLNY 2008/2009

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

Przez cały wrzesień biblioteka szkolna prowadziła kiermasz podręczników używanych w czytelni szkolnej.  Cieszył się on dużym zainteresowaniem rodziców i uczniów klas I- VI. Można było wówczas sprzedać już niepotrzebne podręczniki i nabyć od innych uczniów odpowiednie książki w  stanie dobrym i dogodnej cenie. Nad organizacją i przebiegiem kiermaszu czuwał nauczyciel bibliotekarz oraz członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki.

KONFERENCJA METODYCZNA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

Dnia 30 września 2008 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy szkół białostockich i powiatu białostockiego. Konferencja dotyczyła różnych problemów z dziedziny bibliotekoznawstwa np.: opracowanie katalogowe zbiorów bibliotecznych tj. nowe symbole UKD, organizacja nowoczesnych imprez bibliotecznych, skuteczne promowanie i reklama biblioteki, biblioterapia, muzykoterapia. Zapoznano z reformą programową oraz metodą Web Quest bardzo przydatnej w prowadzeniu zajęć z edukacji czytelniczej. W miłej atmosferze omawiano najważniejsze zagadnienia dotyczące codziennej pracy w bibliotece. Wymiana doświadczeń i obserwacji dnia codziennego to przebogate źródło informacji gdzie każdy zdobywa.

SZKOLENIE UCZNIÓW PRZEZ ANIMATORÓW Z  WARSZAWY W CZYTELNI SZKOLNEJ

13 października  w ramach projektu,, Porozmawiajmy – Europejskie debaty o wartościach’’ odbyło się szkolenie uczniów klas szóstych oraz I b gimnazjum przez animatorów Magdalenę Kołodziejczyk  i Mateusza Przywarę z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Regionalne debaty o wartościach to temat  jaki towarzyszył nam w pięciogodzinnym szkoleniu. Szkolenie na temat debat wywarło duże wrażenie na wszystkich uczestnikach, doświadczenie które zdobyli będzie bardzo przydatne w prowadzeniu debat na różne tematy.

KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY

Z okazji 81 urodzin Kubusia Puchatka biblioteka szkolna zorganizowała konkurs pt:,, Kubuś Puchatek i Przyjaciele’’ dla uczniów klas I – III. Wpłynęło 36 prac, komisja konkursowa wyłoniła najciekawsze prace:  I miejsce  - Julia Samsonowicz kl.IIa, dwa drugie miejsca – Natalia Bieniawska  kl.IIa i Kamila Korolczuk kl. IIb , dwa trzecie miejsca – Katarzyna Woronicz kl. IIIb i Maciej Drozdowski kl.IIb. Wszystkie prace konkursowe wyeksponowano na wystawie w czytelni szkolnej.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

Biblioteka szkolna przy współudziale innych nauczycieli zorganizowała uroczysty apel z okazji 90 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przybyli zaproszeni goście Urzędu Miejskiego  w Zabłudowie oraz były nauczyciel lat siedemdziesiątych, a obecny sekretarz Związku Kombatantów Wojennych w Białymstoku pan Tadeusz Gosiewski. Całą uroczystość uświetniła obecność żołnierzy z X Pułku Ułanów  na czele z najstarszym dowódcą rotmistrzem panem Bernardem Wasilewskim. Żołnierze Pocztu Sztandarowego spotkali się z uczniami klas piątych w czytelni szkolnej. Droga do niepodległej Polski to temat jaki towarzyszył w dwugodzinnym spotkaniu z honorowymi gośćmi.

SPOTKANIE AUTORSKIE

Dnia 30 kwietnia 2009 roku naszą szkołę odwiedziła pani Zofia Olek- Redlarska – autorka wielu książek dla dzieci. Biblioteka szkolna była miejscem spotkania ze znaną białostocką poetka. Pisarka układa wiersze i historie dla dzieci będąc jednocześnie naukowym wykładowcą Uniwersytetu w Białymstoku na Wydziale Pedagogiki i Psychologii. Scenerii spotkania towarzyszyła wystawa dorobku pisarskiego  oraz ekspozycja prac konkursowych. Uczniowie najmłodszych klas przygotowali krótki montaż literacki do utworów poetki. Pani Zofia umiejętnie nawiązała więź z młodymi słuchaczami, ujęła ich swoją bezpośredniością, zachęciła do dyskusji i zadawania pytań. Dzieci słuchały z zaciekawieniem opowieści o domu, pracy i początkach twórczości. Dzięki spotkaniu i bliższemu poznaniu utworów poetki, uczestnicy zaprezentowali je w szkolnym konkursie recytatorskim. Uczniowie z większym zainteresowaniem czytają literaturę poznanej autorki, a także propagują ją wśród swoich rówieśników. Dzieci chętnie biorą do ręki książkę, której autora poznali osobiście, warto zatem organizować spotkania autorskie.

Opracowała: Anna Zdanowicz