Nawigacja

Biblioteka

AKTUALNOŚCI - ROK SZKOLNY 2010/2011

 


AKTUALNOŚCI


 

KONKURS CZYTELNICZY

,,CZY ZNASZ TWÓRCZOSĆ PAWŁA BERĘSEWICZA’’      

  

        W październiku 2010r. biblioteka szkolna wzięła udział w projekcie czytelniczym PODLASKIE SPOTKANIA Z PISARZAMI. W ramach projektu Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich zorganizowało konkurs czytelniczy pt: ,,Czy znasz twórczość Pawła Beręsewicza.

    Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży oraz rozbudzanie motywacji do czytania. Konkurs przebiegał w dwóch etapach szkolny i międzyszkolny. Pierwszy etap konkursu przeprowadzono 22października w czytelni szkolnej. Uczestników konkursu obowiązywał zakres literatury pięciu tytułów z twórczości Pawła Beręsewicza oraz jego biografii.  

   Aby wzbogacić księgozbiór dotyczący twórczości autora nawiązano kontakt z biblioteką szkolną w Michałowie. Trzech uczestników z najwyższą ilością punktów zakwalifikowało się do II etapu międzyszkolnego  są to następujące osoby: Maciej Lulewicz kl.Va, Paulina Tymoszuk kl.Va, Urszula Dołżyńska, kl.IVb. Dnia 28 października  w SP 32 w Białymstoku uczniowie brali udział w konkursie  międzyszkolnym. Pisali oni test ze znajomości twórczości Pawła Beręsewicza, oprócz części tekstowej mieli za zadanie zareklamować twórczość autora, jego osobę, a także ułożyć historyjki z największą ilością tytułów książek. Uczeń Maciej Lulewicz zajął drugie miejsce w etapie konkursu międzyszkolnego, wykazał się dużą pomysłowością i kreatywnością.

  GALERIA ZDJĘĆ

                                                                                     


                                   SPOTKANIE AUTORSKIE  

      Dnia 25 października 2010r.w ramach projektu Podlaskie Spotkania z Pisarzami biblioteka szkolna gościła autora książek dla dzieci i młodzieży – Pawła Beręsewicza. Pisarz potrafił zainteresować dzieci grami i zabawami słownymi, jako, że słowa są jego mocną stroną jest uznanym tłumaczem książek i twórcą słowników  pol.- ang i ang. - pol. Paweł  Beręsewicz bardzo ciekawie opowiadał o swojej twórczości i karierze pisarskiej nawiązał wspaniały kontakt z młodymi słuchaczami. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które autor udzielał wyczerpującej odpowiedzi.

        Na zakończenie spotkania można było nabyć książki pisarza z autografem. Były również pamiątkowe zdjęcia, dziękując za spotkanie uczestnicy wręczyli pisarzowi bukiet kwiatów. Pisarz na zakończenie wpisał się do kroniki biblioteki szkolnej.

  GALERIA ZDJĘĆ


84 URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

 

        Biblioteka szkolna zwyczajem roku ubiegłego przygotowała konkurs plastyczny oraz imprezę czytelniczą dla uczniów klas  I – III, grup dzieci przedszkolnych oraz dla dzieci  3 ,4 – latków. Do konkursu wpłynęło 46 prac plastycznych. Na wstępie imprezy  przeprowadzono rozstrzygnięcie konkursu , wyróżniono następujące prace uczniów: Kinga Dutko kl.Ib, Dominik Dołęgiewicz kl.Ib, Kozicka Sandra kl. IIa, Chrzanowska Sandra kl.Ia, Misiewicz Zuzanna kl.O, Patrycja Andrejczuk kl.Ob, Dominika Pietruczuk kl.Ob., Tomanek Madzia, Petelski Mateusz.  Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w różnych grach, zabawach, quizach, np. rysowanie na balonach Kubusia Puchatka, szukanie przyjaciół w rozsypankach  wyrazowych oraz pokonania pewnego toru przeszkód aby dostać łyżkę miodku.  Na koniec można było otrzymać od Kubusia Puchatka słodkie małe ,,co nieco’’. Kubuś Puchatek budzi szczególne zainteresowanie wśród najmłodszych. Bajka ta może spełniać rolę terapeutyczną, a jednocześnie lektura ta daje duże wsparcie w kształtowaniu swojej osobowości.

 GALERIA ZDJĘĆ

 


 

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

      
   Dnia 8 listopada 2010r.obchodzono w naszej szkole Święto  Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności. Dzień ten był refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.
   Mieliśmy wielką przyjemność gościć w naszej szkole prof. dr hab. Kazimierza Kondrata - wykładowcę akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku, znakomitego pieśniarza na co dzień, pracuje także naukowo w WSAP jest kierownikiem Instytutu Socjologii na Wydziale Historycznym UB, oraz Andrzeja Zubryckiego - muzyka, kompozytora, gitarzystę, znanego jazzmana sceny  polskiej.

  Oprawa muzyczna w wykonaniu muzyków do montażu słownego wprowadziła wszystkich zebranych w niezwykły, niepodległościowy klimat a zarazem emocjonujący występ. Mogliśmy posłuchać następujących utworów: „Biały krzyż'” (sł. J. Kondratowicz), „Ojczyzna”(J. Tuwim), „Trzy miłości” (B. Okudżawa), „Warkocz jesieni” (J. Iwaszkiewicza), „Jesień w górach” (M. Turowska), „Ojczyzna” (K.I. Gałczyński), „Świecie nasz” (M. Grechuta), „Polskie Kwiaty”, jak również mogliśmy usłyszeć balladę  o Zabłudowie „Kot kresowy” własnego autorstwa K. Kondrata.                                    

  Uczniowie mieli okazję przekonania się i usłyszenia, iż poezję nie tylko można recytować  ale  jednocześnie i  zaśpiewać.

 GALERIA ZDJĘĆ


 

KIERMASZE TANIEJ KSIĄŻKI

        Kiermasze  organizowane przez bibliotekę są dobra okazją do nabycia  odpowiedniej lektury lub literatury popularno – naukowej po dobrej cenie.

      Książki zamawiane są z Tuliszkowa k/Poznania, w sprawdzaniu i przygotowywaniu książek do kiermaszu, pomagają mi często uczniowie z koła przyjaciół biblioteki. Cieszą się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli, rodziców oraz uczniów.

 GALERIA ZDJĘĆ

 


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH  - 23 KWIECIEŃ

 

  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna  dla literatury światowej. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Biuro Polskiej Izby Książki od kilku lat organizuje obchody  tego święta w Polsce. Również na kolejne edycje przygotowywane są różnego rodzaju akcje i towarzyszące  wydarzenia.                                                                        

Od kilku  lat, biblioteka szkolna przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Akcja ,,Książka i róża’’ jest wzorowana na tradycyjnym święcie katalońskim , podczas którego Hiszpanie obdarowują się książkami i różami. Uczennice działające w pracach koła przyjaciół biblioteki przygotowują akcję upowszechniania czytelnictwa oraz atrakcyjną loterię książkową. Jednocześnie układane są pytania  dotyczące znajomości lektur, ogólnej wiedzy o literaturze dla dzieci, bibliotece. Przygotowania trwały dłuższy czas, każda książka otrzymała kolejny  numer i  jednocześnie takie same numerki znajdowały się w pojemniku,  książki  wyłożono na stoliku. Uczestnik loterii losował numer z pojemnika, który był odpowiednikiem do zestawu pytań. Za poprawną odpowiedź otrzymywał książkę i różę. Rozdawaliśmy też uczniom, nauczycielom, okolicznościowe wizytówki ,,CZYTAM WIĘC JESTEM’’. Radość na twarzach obdarowywanych  dzieci była zachętą do dalszej kontynuacji takich akcji, umożliwiono każdemu uczniowi aktywne uczestnictwo i świetną zabawę. Cieszy mnie także duża liczba uczniów, którzy zaangażowali się w przygotowania do imprez i uczestnictwo w nich.

ANNA ZDANOWICZ


 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabłudowie
    16-060 Zabłudów, Mickiewicza 20
  • 85 7188020

Galeria zdjęć