• Przy planszy – edukacja poprzez gry planszowe

Autor innowacji: Joanna Łajewska-Talipska

Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie

Czas realizacji programu: rok szkolny 2017/2018

Czas trwania jednego spotkania: 45 minut (zajęcia pozalekcyjne)

Od tysięcy lat gry planszowe znane są i lubiane na  całym świecie. Każdy zna klasyki takie jak Warcaby, Grzybobranie czy Chińczyk. Istnieje jednak wiele nowoczesnych gier planszowych wykraczających poza schemat rzuć kością i następnie porusz pionkiem.

Właśnie poprzez te gry, nowe pod względem mechanicznym oraz tematycznym można uczniom przekazać wiele informacji w ciekawy sposób. Sposób motywujący do pogłębienia wiedzy w danej dziedzinie, zadawania pytań. Sposób odbiegający od zwykłego czytania podręcznika czy słuchania nauczyciela. Uczeń uczestniczący w rozgrywce jest zaangażowany w grę, dąży do zwycięstwa a wiedzę zdobywa „przy okazji”.

Głównym celem innowacji pedagogicznej jest nauka przez zabawę. Uczeń przyswaja nowy materiał oraz utrwala wiadomości zdobyte na lekcjach: przyrody, historii, języka polskiego, matematyki, muzyki czy plastyki.  W trakcie zajęć kształtowane są umiejętności społeczne: m.in przestrzeganie przyjętych reguł, wzajemne komunikowanie się, współdziałanie.

Program przeznaczony jest dla uczniów klasy Vb Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie. Założone cele będą realizowane poprzez zajęcia prowadzone w grupie, w formie zaproponowanej i zaplanowanej przez nauczyciela, uwzględniając prośby i potrzeby uczniów.