• Drodzy Rodzice.

Przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie” realizowany jest w szkole podstawowej w klasach IV-VIII. Na zajęciach WDŻ podejmowane są tematy związane z wartością rodziny – jej zadaniami, przyjaźnią, koleżeństwem, samowychowaniem, pielęgnowaniem własnych zainteresowań, rozwojem i wzrostem, oczywiście nie tylko tym fizycznym. Mówimy o dzisiejszych zagrożeniach, płynących z różnych źródeł, uzależnieniach i ich konsekwencjach. Poznajemy zasady savoir – vivre, a także rozmawiamy o tolerancji, poszanowaniu innych kultur, ras, religii i szacunku do każdego człowieka, szczególnie rówieśnika w szkole. Tematy zajęć dostosowane są na danym poziomie do możliwości uczniów. Część tematów jest omawiana z podziałem na grupy chłopców i dziewcząt. Dzięki temu uczniowie na zajęciach czują się swobodniej niż w grupie koedukacyjnej. Celem jest ułatwienie młodzieży wędrowanie ku dorosłości poprzez pomoc młodemu człowiekowi w jego rozwoju psychofizycznym, społecznym i duchowym.

W podstawie programowej WDŻ wyodrębniono 6 działów tematycznych:

1. Rodzina
        2. Dojrzewanie
        3. Seksualność człowieka
        4. Życie jego fundamentalna wartość
        5. Płodność
        6. Postawy

Cele kształcenia - wymagania ogólne

1. Ukazywanie wartości rodziny w życiu osobistym człowieka. Wnoszenie pozytywnego wkładu w życie swojej rodziny.
        2. Okazywanie szacunku innym ludziom, docenianie ich wysiłku i pracy, przyjęcie postawy szacunku wobec siebie.
        3. Pomoc w przygotowaniu się do zrozumienia i akceptacji przemian okresu dojrzewania. Pokonywanie trudności okresu dorastania.
        4. Kształcenie umiejętności przyjęcia integralnej wizji osoby. Wybór i urzeczywistnianie wartości służących osobowemu rozwojowi. Kierowanie własnym rozwojem, podejmowanie wysiłku samowychowawczego zgodnie z uznawanymi normami i wartościami. Poznawanie, analizowanie i wyrażanie uczuć. Rozwiązywanie problemów.
        5. Pozyskiwanie wiedzy na temat organizmu ludzkiego i zachodzących w nim zmian rozwojowych w okresie prenatalnym oraz akceptacja własnej płciowości. Przyjęcie integralnej wizji ludzkiej seksualności. Umiejętność obrony własnej intymności i nietykalności seksualnej oraz szacunek do ciała innej osoby.
        6. Uświadomienie i uzasadnienie potrzeby przygotowania do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. Zorientowanie się w zakresie i komponentach składowych postawy odpowiedzialnego rodzicielstwa.
        7. Korzystanie ze środków przekazu, w tym Internetu, w sposób selektywny, umożliwiający obronę przed ich destrukcyjnym oddziaływaniem.

Podczas zajęć nauczyciel korzysta z następujących pomocy dydaktycznych:

• Program nauczania Teresy Król „Wędrując ku dorosłości” wydawnictwo Rubikon dla klas IV, V, VI, VII, VIII
        • Podręcznik i zeszyt ćwiczeń „Wędrując ku dorosłości” dla klas IV, V, VI, VII, VIII

Nauczyciel bierze pod uwagę zmianę kolejności lekcji i tematyki ze względu na potrzeby grupy. Zajęcia nie są obowiązkowe, uczeń nie bierze udziału, jeżeli jego rodzice/opiekunowie zgłoszą nauczycielowi w formie pisemnej rezygnację z zajęć. Uczniowie, których rodzice nie zgłosili pisemnej rezygnacji są zobowiązani do obecności na wszystkich lekcjach.