• Innowacja "Leśny świat"

Działania podejmowane w ramach innowacji pozwalają na kształtowanie pozytywnych, zgodnych z prawami natury postaw dziecka, a także rozbudzenie zamiłowania do przyrody. Ponieważ zainteresowania dzieci w dzisiejszych czasach znacznie wykraczają poza treści zawarte w programach nauczania, jednym z celów tej innowacji pedagogicznej jest pogłębienie treści programowych z zakresu zagadnień ekologicznych i ochrony środowiska. Podstawowym zadaniem innowacji jest wdrożenie wychowanków do odważnego podejmowania działań, które rozbudzą w nich twórczą, kreatywną i badawczą postawę. Tematyka zajęć dostosowana jest do pór roku, a w trakcie prowadzenia zajęć wykorzystywane są metody aktywizujące, oglądowe, słowne. Możliwości zajęć dydaktycznych i zabaw konstruktywnych z użyciem dowolnego materiału przyrodniczego, który jest na miejscu są praktycznie nieograniczone.  Podczas dobrej zabawy na własne oczy i własnymi rękoma doświadczają zjawisk przyrodniczych. Dzięki osobistej obserwacji  i doświadczaniu przyrody kształtuje się w dzieciach rozwój poznawczy, wyobraźnię, mowę, spostrzegawczość, pamięć wzrokową i myślenie. Kontakt z żywą naturą ma również pozytywny wpływ na wrażliwość, emocje oraz system społeczno moralny czy integracyjny całej grupy. Dzieci uczą się odpowiedzialności, samodzielności i stają się kreatywne. Idea innowacji jest taka, aby dzieci jak najwięcej czasu spędzały na świeżym powietrzu - i nie chodzi tu o plac zabaw tylko o naturalne środowisko przyrodnicze, którym jest las czy leśna polana.

Nauczyciel kieruje aktywnością dziecięcą, zaspokaja naturalne potrzeby poznawcze i ciekawość wychowanków. Tworzy sprzyjające warunki wspólnej i zgodnej twórczej zabawy oraz warunki do nauki dla wszystkich dzieci, bez względu na ich możliwości fizyczne i intelektualne.

Opracowany program innowacyjny ma na celu:

• zapewnić dzieciom możliwość obcowania z przyrodą w ciągu całego roku,
        • nauczyć dzieci szacunku dla wszelkich przejawów życia w przyrodzie,
        • wskazywać dzieciom na wzajemne zależności między światem roślin i zwierząt,
        • przyzwyczaić dzieci do chronienia przyrody dostępnymi im sposobami np. poprzez ochronę ptaków, segregowanie odpadów, oszczędzanie wody, wrzucanie śmieci do pojemników, przestrzeganie zakazów niszczenia przyrody (np. zakazu deptania trawników, niepotrzebnego zrywania roślin, owoców, grzybów) itp.,
        • wdrożyć dzieci do czynnego uczestnictwa w tworzeniu pięknego i bogatego środowiska przyrodniczego w budynku i w ogrodzie szkolnym, a także w najbliższym otoczeniu,
        • nauczyć wychowanków jak przeciwstawiać się bezmyślnemu niszczeniu przyrody i wszelkim przejawom okrucieństwa w stosunku do niej,
        • nauczyć dzieci jak oszczędnie gospodarować zasobami i materiałami przyrodniczymi

Autorzy i realizatorzy innowacji: Justyna Andrelczyk, Agnieszka Bojko, Iwona Lewkowicz

Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie

Grupa wiekowa: klasa Integracyjna I-III