• Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

• Szkoła udziela uczniom, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach poprzez:

1. rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawanie indywidualnych możliwości psychofizycznych wynikających w szczególności:
          • z niepełnosprawności;
          • z niedostosowania społecznego;
          • z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
          • z zaburzeń zachowania lub emocji;
          • ze szczególnych uzdolnień;
          • ze specyficznych trudności w uczeniu się;
          • z deficytu kompetencji i zaburzeń komunikacji językowej;
          • z choroby przewlekłej;
          • z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
          • z niepowodzeń edukacyjnych;
          • z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi;
          • z  trudności  adaptacyjnych  związanych z różnicami  kulturowymi lub  ze  zmianą  środowiska  edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą;
          1. wspieranie rodziców, uczniów i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych  oraz  rozwijaniu  ich  umiejętności wychowawczych  w  celu  zwiększania  efektywności  pomocy  psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów;
          2. współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży,  a  w  szczególności  z policją,  strażą  pożarną,  władzami samorządowymi,  sądem  rodzinnym, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, z zespołem interdyscyplinarnym, GKRPA, z poradnią psychologiczno-pedagogiczną  w zakresie:
          • wspomagania wszechstronnego rozwoju i efektywności uczenia się;
          • nabywania umiejętności rozwiązywania konfliktów i problemów oraz innych umiejętności z zakresu komunikacji społecznej;
          • pomocy psychologicznej;
          • profilaktyki uzależnień;
          • terapii zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych;
          • edukacji prozdrowotnej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli;

Szkoła udziela  pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniom  oddziałów I-VIII poprzez  zintegrowane  współdziałanie  nauczycieli  i specjalistów, a także w trakcie bieżącej  pracy z uczniem, w szczególności poprzez organizowanie:

1. zajęć rozwijających uzdolnienia,
          2. zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,
          3. zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,
          4. warsztatów,
          5. porad i konsultacji,
          6. rozwijających umiejętności uczenia się,
          7. zajęć związanych z wyborem kierunków kształcenia i zawodu.