• "Jednostki długości. Mierzenie długości odcinków"

          • W marcu - miesiącu matematyki uczniowie klasy IIB uczestniczyli w zajęciach "Jednostki długości. Mierzenie długości odcinków". Na lekcjach gościliśmy p. Martę Rogucką - nauczycielkę matematyki w klasach IV-VIII naszej szkoły. Uczniowie dowiedzieli się jak dawniej mierzono długości odcinków. Poznali podstawowe jednostki długości oraz przyrządy miernicze. Nie zabrakło też zadań praktycznych, podczas których uczniowie mierzyli długości poszczególnych przedmiotów w sali i na świeżym powietrzu. Mieli również okazję ćwiczyć ważną umiejętność - współpracę w grupie. Dzieciom podobały się zajęcia i bardzo aktywnie w nich uczestniczyły.

            Justyna Andrelczyk

          • Szkolne Rekolekcje Wielkopostne 2022r

          • W dniach 28-30.03.2022r. (poniedziałek, wtorek, środa) odbędą się Rekolekcje Wiekopostne w Kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła o godzinie 10:30.

            W dniach 28-29.03.2022r. w plebanii  Cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny odbędzie się pisanie pisanek od godziny 10:00.

            Liturgia w Cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny odbędzie się 30.03.2022r. (środa) o godzinie 09:00 (spowiedź).

            Dzieci dojeżdżające zostaną przywiezione bezpośrednio do Kościoła/Cerkwi na rekolekcje i zajęcia pisania pisanek, a następnie odebrane po nabożeństwie/zajęciach.

            Świetlica szkolna klas I-III pełni dyżur od godny 07:00 do 16:30.

            W tych dniach nie będą wydawane obiady.

          • Ile ścian ma wielościan?

          • To kolejne pytanie z jakim zmierzyły się dzieci klas II realizując kolejną lekcję z Programu “Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka” Uniwersytet Dzieci.

            Uczniowie poznali różnicę między figurami geometrycznymi płaskimi a przestrzennymi. Dowiedzieli się czym charakteryzują się ostrosłupy i graniastosłupy oraz w jaki sposób powstają ich nazwy. Samodzielnie zbudowali model kostki oraz wybranego wielościanu przy użyciu siatki geometrycznej.

            Justyna Filończuk, Justyna Andrelczyk

          • Światowy Dzień Poezji

          • 21 marca wraz z nadejściem wiosny obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji w bibliotece szkolnej. Dzień ten ustanowiony przez UNESCO w 1999. Celem tego dnia jest promocja czytania i pisania poezji na całym świecie. Uczniowie naszej szkoły próbowali swoich sił w tworzeniu własnych wierszy oraz czytali poezję inspirowaną twórczością Marii Konopnickiej, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej oraz Cypriana Kamila Norwida. Ponadto uczniowie zapoznali się z poezją i twórczością naszych regionalnych poetów. Zajęcia czytelnicze odbyły się w wiosennej i poetyckiej atmosferze.

            Anna Zdanowicz

          • ,,Jesteśmy podobni i różni w swoich upodobaniach”

          • W klasach drugich odbyły się zajęcia: ,,Jesteśmy podobni i różni w swoich upodobaniach”. Realizowane były w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego: ,,Spójrz inaczej”, którego celem jest zapobieganie nieprawidłowej adaptacji społecznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym poprzez wspieranie prawidłowego rozwoju i rozwijanie umiejętności psychospołecznych.

             Zajęcia te dotyczyły własnej tożsamości i pozytywnej samooceny, a także podobieństw i różnic między ludźmi. Celem zajęć było spostrzeganie podobieństw i różnic w swoich upodobaniach i doznaniach. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach integracyjnych, słuchały opowiadania, a potem rysowały to, co im się najbardziej spodobało.

            Dzięki zajęciom dzieci mogły dostrzegać i akceptować podobieństwa i różnice miedzy nimi. Dowiedziały się, że podobieństwa i różnice łączą wszystkich ludzi, każdy z nich jest inny, wyjątkowy, ale wszyscy zasługują na przyjaźń.

            Justyna Andrelczyk, Justyna Filończuk, Barbara Korolczuk

          • „Lubię położyć się na trawie wśród kwiatów, gdy z daleka dobiega dźwięk fletu, gdy po rozpostartym nade mną niebie płyną białe, wiosenne chmury.” (Ludwig Uhland)

          • 21.03.2022 - pierwszego dnia kalendarzowej wiosny postanowiliśmy odpędzić zimę do grudnia...

            Jednak zanim zagaimy  kapryśną, bo raz ciepłą, raz mroźną, raz mokrą, tudzież suchą jak wiór porę roku - tradycyjnie pożegnamy poprzedniczkę. Oczywiście według tradycji polskich pomoże nam w tym panna-Marzanna, którą wykonaliśmy na lekcjach wykorzystując tylko ekologiczne materiały (patyki, pachnące sianko od Krzysztofa, sznurek i bibułę). W rytmie piosenek Marka Grechuty - “Wosna, ach to Ty...”, Skaldów - “Wiosna”  i kompozycji Vivaldiego “Cztery pory roku – Wiosna", stworzyliśmy mini-dzieła sztuki ludowej, po czym zwartymi orszakami na 6 i 7 godzinie lekcyjnej poszliśmy nad rzekę Rudnię, by dokonać żywota kukieł i wypędzić panoszącą się jeszcze gdzieniegdzie zimę:

            Marzanno, Marzanno
             ty zimowa panno,
             w wodę cię wrzucamy ,
             bo wiosnę witamy!
             
            Marzanno, Marzanno
             sroga, zła Marzanno,
             weż śniegi i lody,
             wynoś się do wody!

            Wydaje się, że nasze działania są skuteczne - spójrzcie wokół, czujecie zapach nowego, dostrzegacie jasność i ciepło promieni? To siła sprawcza tradycji. Warto o niej pamiętać...

             Klasy: 5a,7a,7b i Angelina Sawicka-Samojlik z p.Danutą Gałażewicz

          • Wiosenne śniadanie klasy IIa i IIb

          • Smacznie, zdrowo i kolorowo.

            Tak uczniowie klas II rozpoczęli Pierwszy Dzień Wiosny.

            Tylko zdrowe,  a jednocześnie smaczne produkty znalazły się na talerzykach śniadaniowych. Dzieci samodzielnie wykonały kanapki, wykorzystując zdrowe produkty i warzywa. Kolorowe,  pomysłowe i smaczne śniadanie szybko zniknęło z talerzy…

             

             Justyna Andrelczyk, Justyna Filończuk

          • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

          • 17.03.2022 trzydziestu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Głównym celem konkursu jest popularyzacja matematyki, a ideą sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu. 

            Marta Rogucka, Robert Jankowski

          • Dzień Matematyki

          • 16 marca 2022 Dzień Matematyki Tegoroczny Dzień Matematyki w naszej szkole upłynął pod hasłem "Matematyka to jakiś kosmos". Uczniowie na lekcjach matematyki pracowali w grupach, wspólnie rozwiązywali zadania matematyczne związane z kosmosem. Z ogromnym zaangażowaniem rywalizowali między sobą, aby zdobyć jak najwięcej punktów i w ten sposób uczcić Święto Królowej Nauk. Po raz kolejny uczniowie mieli okazję przekonać się że "Matematyka jest jak kurz, jest wszędzie i już".
             

            Marta Rogucka, Robert Jankowski, Elżbieta Drozdowska

          • Solidarni z Ukrainą

          • W związku z tym, iż od poniedziałku (14.03.2022r.) w naszej szkole pojawią się pierwsi uczniowie z Ukrainy przygotowaliśmy w naszej sali gazetkę. Tam uczniowie klasy Ib  przedstawili wsparcie i przyjaźń dla kolegów  mieszkających w Ukrainie.    

            Agnieszka Dołęgiewicz

          • Marzec miesiącem matematyki

            • 14.03.2022r. DZIEŃ LICZBY π, Konkurs kulinarny π-ciasto

            • 16.03.2022r. DZIEŃ MATEMATYKI

            • 19.03.2022r.  KANGUR MATEMATYCZNY

            • 24.03.2022r. Konkurs "Matematyka w obiektywie"

          • Rzeźby ze śniegu

          • Klasa Ib korzystając z ostatnich, zimowych chwil postanowiła wykonać rzeźby ze śniegu. Dzieci były bardzo kreatywne i pomysłowe. Na zakończenie zajęć pięknie zaprezentowały swoje prace. 

             Agnieszka Dołęgiewicz

          • Wizyta ósmoklasistów w firmie SaMASZ i zapoznanie się z ofertą edukacyjną Branżowej Szkoły nr 10

          • 10 marca 2022r uczniowie klas ósmych odwiedzili firmę SaMASZ, która jest producentem wysokiej jakości nowoczesnych maszyn rolniczych i komunalnych. Jest też jednym z najlepiej rozwijających się polskich przedsiębiorstw o zasięgu międzynarodowym, sprzedając maszyny do ponad 50 krajów.

            Uczniowie zapoznali się z historią i funkcjonowaniem firmy. Po krótkim szkoleniu BHP mogli zwiedzić halę produkcyjną i zapoznać się z procesem powstawania maszyn.


            Młodzież miała też okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Branżowej Szkoły nr 10, która współpracuje z firmą SaMASZ. Uczniowie tej szkoły mają możliwość odbywania w niej praktyk i zdobywania doświadczenia zawodowego.

            Składamy serdeczne podziękowania za umożliwienie zwiedzenia firmy i zapewnienie transportu. Spotkaliśmy się z życzliwym, profesjonalnym przyjęciem. Zdobyte informacje z pewnością pomogą w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

            Urszula Jakuć, Małgorzata Kozłowska, Renata Marciniuk, Barbara Korolczuk

          • „Przyroda naszego regionu”

          • Uczniowie klas Ia, Ib i Ic dnia 7 marca odwiedzili Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy w Białymstoku. Mieli możliwość rozwijania umiejętności rozpoznawania w swoim otoczeniu popularnych gatunków roślin i zwierząt, w tym gatunków objętych ochroną. Z zainteresowaniem obejrzeli kilka z prezentowanych ekspozycji, m. in. Las i jego mieszkańcy, Ptaki Podlasia, Pszczoły i ich rola w przyrodzie, Przyroda rejonów polarnych, Minerały i skały, Skamieniałości z osadów polodowcowych oraz akwaria, w których mogli zobaczyć różne gatunki ryb, żółwie, żaby. Niemałe zdziwienie wywołały informacje o tłustoszu – niepozornej owadożernej roślinie, która wabi owady na swoje pokryte tłuszczem liście, a następnie je pochłania.

            Barbara Wasilewska, Agnieszka Dołęgiewicz, Iwona Chojnowska

             

          • Zajęcia czytelnicze klasa IIa i IIb

          • "Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."   

            Cornelia Funke


            Uczniowie klas II rozwijają swoje zainteresowania czytelnicze uczestnicząc w cyklicznych zajęciach prowadzonych w szkolnej bibliotece przez p. Małgorzatę Kozłowską. Młodzi czytelnicy poznali zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz dowiedzieli się jak powstaje książka. Dzieci aktywnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniach. Wykonały również zakładki do książek. Po każdych zajęciach wypożyczają wybrane przez siebie książki z literatury dziecięcej. Kolejne spotkania z książką przed nami…

            Justyna Andrelczyk, Justyna Filończuk

          • Laurki z życzeniami

          • Uczniowie klasy Ib postanowili wykonać laurki z życzeniami kolegom i koleżankom, którzy przechodzą bardzo trudne chwile w związku z wojną, która trwa w ich Ojczyźnie- na Ukrainie. Wykonali też flagi Polski i Ukrainy na znak jedności naszych państw. Te prace moi uczniowie dedykują wszystkim ukraińskim DZIECIOM.

                                                                                               Agnieszka Dołęgiewicz

          • Wyjazd klas VIb i VIIb

          • 03.03.2022r. uczniowie klas VIb i VIIb pojechali na wycieczkę do kina HELIOS na projekcję filmu „Uncharted” oraz zajęcia WF do góry nogami w Strefie Wysokich Lotów. Celem wycieczki była integracja młodzieży i wzmocnienie więzi koleżeńskiej, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, a także alternatywne formy aktywności ruchowej.  Wyjazd dostarczył dużej dawki zabawy i pozytywnych emocji.

            Renata Marciniuk, Elżbieta Drozdowska, Artur Grabek - Łukaszewicz

          • 24 lutego 2022 - jesteśmy poza szkołą, na wycieczce...

          • Nic nadzwyczajnego w tym zdaniu? Jednak nie!!! Po wielu miesiącach nauki stacjonarnej przeplatanej zdalną, braku wyjść klasowych, grupowych poza teren szkoły...wszystko podyktowane bezpieczeństwem i respektowaniem ogólnopolskich zaleceń sanitarnych - poczuliśmy oddech zwyczajności! Yuppi , hura, ojojoj! Cokolwiek wykrzykniemy , będzie w punkt... jednak do rzeczy.

            We  czwartek trzy klasy ósme(8a - pod wodzą p.Jana Omelianowicza, 8b- pod baczną obserwacją p.Urszuli Jakuć, 8c- pod matczynym spojrzeniem p.Iwony Karczewskiej-Czurak) i jedna siódma (7a- pozostawiona samym sobie;) przez p.Angelinę Sawicką-Samojlik, ale pilnowana przez dwóch dodatkowych wychowawców - p.Bożenę Rzepniewską i p.Agnieszkę Muchę)  wybrały się od godz. 8.15 w podróż.

            Najpierw  Kino “Helios” w Atrium Biała i film z wytwórni Marvela - “Spiderman . Daleko od domu”, potem godzinne harce w “Strefie Wysokich Lotów” na lekcji w-f do góry nogami.

            Obejrzyjcie relację, proszę -  niestety data na zdjęciach jest nieadekwatna do czasu zdarzeń (błąd w ustawieniach aparatu)

            Tempo wyprawy dość szybkie, bo o 14.00 dotarliśmy pod wrota szkoły. Mamy apetyt na więcej 😊

            Organizatorzy:     Angelina Sawicka-Samojlik, Iwoma Karczewska-Czurak, Urszula Jakuć, Jan Omelianowicz, Bożena Rzepniewska, Agnieszka Mucha

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabłudowie
        • 85 718 80 20 - Sekretariat, 85 663 29 87 - Intendent
        • 16-060 Zabłudów, Mickiewicza 20 Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych