- Biblioteka Szkolna
- Godziny pracy Biblioteki Szkolnej
- Księgozbiór Biblioteki
- Koło Przyjaciół Biblioteki - Asystenci Biblioteczni
- Multimedialne Centrum Informacji
- Upowszechnianie czytelnictwa
- Aktualności - rok szkolny 2022/2023
- Aktualności - rok szkolny 2020/2021
- Aktualności - rok szkolny 2019/2020
- Aktualności - rok szkolny 2018/2019
- Aktualności - rok szkolny 2017/2018
- Aktualności - rok szkolny 2016/2017
- Aktualności - rok szkolny 2015/2016
- Aktualności - rok szkolny 2014/2015
- Aktualności - rok szkolny 2013/2014
- Aktualności - rok szkolny 2012/2013
- Aktualności - rok szkolny 2011/2012
- Aktualności - rok szkolny 2010/2011
- Aktualności - rok szkolny 2009/2010
- Aktualności - rok szkolny 2008/2009
- Poprzednie lata szkolne
Aktualności - rok szkolny 2018/2019
WITAMY W BIBLIOTECE W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2018/2019!
WIEDZĘ MOŻEMY ZDOBYĆ OD INNYCH,
ALE MĄDROŚCI MUSIMY NAUCZYĆ SIĘ SAMI. - A. MICKIEWICZ
NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE:
mgr Anna Zdanowicz, mgr Małgorzata Kozłowska
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI :
PONIEDZIAŁEK 7.45 - 12.20 ; 14.30 - 15.15
WTOREK 8.45 - 12.30 ; 13.30 - 15.15
ŚRODA : DZIEŃ BEZ WYPOŻYCZEŃ 8.00- 15.00
CZWARTEK 8.45 - 12.30 ; 13.30- 15.15
PIĄTEK 7.45 - 11.20 ; 12.20 - 15.15
SERDECZNIE ZACHĘCAMY DZIECI I MŁODZIEŻ DO ODWIEDZANIA NASZEJ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
I ZAPOZNANIE SIĘ Z CIEKAWYMI ZASOBAMI !!!
Tegoroczne Święto Patrona Szkoły było wyjątkowe. Minęło już 10 lat od kiedy Szkoła Podstawowa w Zabłudowie otrzymała imię Franciszka Karpińskiego oraz Sztandar. Od tego momentu niezwykle celebrujemy ten dzień.
Biblioteka szkolna od kilku lat przygotowuje dekorację na święto związane z naszym patronem.
SPOTKANIE AUTORSKIE W NASZEJ SZKOLE
Dnia 17 października gościem tegorocznej 9-tej edycji Podlaskich Spotkań z Pisarzami był pan Wojciech Letki - grafik komputerowy, autor książek i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży. Odwiedzili nas również pani ilustrator Beata Kulesza-Damaziak oraz wydawca książki p. Joanna Czarkowska. Na spotkanie zaproszono klasy III, IV, V oraz uczestników konkursu Czy znasz twórczość...? Goście barwnie i dowcipnie opowiadali o dziejach powstania swoich książek i zamieszczonych ilustracjach. Wywiązała się niezwykła i ciekawa dyskusja na temat dalszych przygód "Bazyliszka, i nie tylko historia prawdziwa". Spotkanie z autorem ulubionych książek i zdobycie jego autografu z osobistą dedykacją było prawdziwą frajdą dla każdego ucznia, który rozpoczyna swoją czytelniczą przygodę. Były pamiątkowe zdjęcia, uczestnicy podziękowali za spotkanie.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU CZYTELNICZEGO "CZY ZNASZ TWÓRCZOŚĆ
WOJCIECHA LETKIEGO?" -
- ETAP SZKOLNY
W ramach projektu czytelniczego PODLASKIE SPOTKANIA Z PISARZAMI organizowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Białymstoku, biblioteka szkolna przystąpiła do realizacji konkursów: czytelniczego dla klas IV- VIII ''Czy znasz twórczość Wojciecha Letkiego?" oraz plastycznego dla klas I - III, pt: " Czy znasz twórczość Agnieszki Frączek ?"
Warunkiem uczestnictwa w konkursie czytelniczym było przeczytanie dwóch książek Wojciecha Letkiego ,,Bazyliszek, i nie tylko opowieści prawdziwe" oraz "Opowieści z dzikiej puszczy". Do konkursu przystąpiło 6 osób z klas IV - VI. Oto uczniowie z największą ilością punktów, którzy zakwalifikowali sie do etapu wojewódzkiego : Julia Sawicka kl.IVb, Wiktoria Wysocka kl.IVb, Antonina Sacharewicz kl.VIa
Laureaci szkolnego konkursu czytelniczego wezmą udział w drugim etepie międzyszkolnym, który odbędzie się 16 listopada 2018r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Uczniowie zmagać się bedą z następnymi zadaniami dotyczącymi twórczości w/w autora oraz znajomości książki " Zbójeckie historie".
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "CZY ZNASZ TWÓRCZOŚĆ AGNIESZKI FRĄCZEK ? -
- ETAP SZKOLNY
Przedmiotem konkursu plastycznego dla klas I-III jest twórczość Agnieszki Frączek - współczesnej pisarki dla dzieci. Na konkurs wpłynęło 35 prac plastycznych inspirowanych twórczością w/w autorki. Do konkursu wojewódzkiego wysłano trzy prace następujących uczniów: Pauliny Całek kl.IIc, Aleksandry Zawadzkiej kl.IIIb, Anny Nieścierowicz kl. IIIa. Pozostałe prace plastyczne klas I- III etapu szkolnego zostały weksponowane na wystawie w drugim budynku szkolnym. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA W DALSZYCH ZMAGANIACH!!!
W ZWIĄZKU Z OBCHODAMI 100- LECIA ODDZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
biblioteka szkolna przygotowała szerg zajęć edukacyjnych adresowanych do uczniów
szkoły podstawowej podczas, których wspominano ten niezwykły czas:
- prowadzono zajęcia plastyczno - literackie dla grup zorganizowanych
- lekcje historyczne
- zajęcia edukacyjne dla dzieci pt: Kto ty jesteś?, Polak mały,
- wystawy książek, gazetek okolicznościowych związanych z tematyką 11 listopada,
- poznanie biografii, sylwetki Marszałka Józefa Piłsudskiego,
- poznanie znanych miejsc w Polsce,
- zwyczaje oraz symbole związane z polskimi miastami.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE WOJEWÓDZKIM !!!
Dnia 22 listopada 2018r w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku na konferencji bibliotekarzy szkolnych podsumuwującą realizację 9 - edycję projektu czytelniczego PODLASKIE SPOTKANIA Z PISARZAMI uczennica klasy IIIb Aleksandra Zawadzka otrzymała wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym inspirowanym twórczością współczesnej pisarki dla dzieci i młodzieży "Czy znasz twórczość Agnieszki Frączek?". Wszystkim uczestnikom konkursu etapu szkolnego serdecznie dziękujemy. Gratulujemy Aleksandrze Zawadzkiej!!!
Nagrodzeni uczniowie konkursu czytelniczego "Czy znasz twórczość Wojciecha Letkiego?" - etap szkolny
Julia Sawicka kl.IVb, Wiktoria Wysocka kl.IVb, Wiktoria Lulewicz kl.IVb, Amelia Korolczuk kl.IVa,
Antonina Sacharewicz kl.VIa. Gratulujemy uczestnikom!!!
ZAJĘCIA CZYTELNICZE W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ZABŁUDOWIE
W ramach zajęć czytelniczych POCZYTAJMY RAZEM grupa uczniów z kl.IIIa wzięła udział w spotkaniu z książką w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Podczas zajęć dzieci miały mozliwość zabawić się w twórców powstania książki oraz dopasować własny tekst do przedstawionej ilustracji. Dużym zainteresowaniem cieszyły sie też wierszyki Pana Pierdziołki. Panie bibliotekarki zachęcały uczniów do samodzielnego wyboru i czytania książek. Zajęciom towarzyszyły wspólne rozmowy o wybranych książkach, dzieci wyrażały swoje refleksje i radość z czytania.
" SZLAKIEM BAJEK I BAŚNI ''- ZAJĘCIA CZYTELNICZE DLA PIERWSZOKLASISTÓW
Uczniowie kl. Ia pod opieką wychowawczyni pani Barbary Wasilewskiej uczestniczyli w pierwszym spotkaniu z biblioteką pt; '' Szlakiem bajek i baśni'. Podczas spotkania dzieci zapoznały sie z wybranymi bajkami pt: "Czerwony kapturek", Złotowłosa i trzy misie", "Księżniczka na ziarnku grochu". Uczniowie zwiedzili wystawę prac plastycznych i książkowych, układały bajkowe puzzle, rozwiązywali zagadki postaci z bajek.
Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książek, które będą wykorzystywać podczas czytania swoich ulubionych książeczek.
Z WIZYTĄ W GRUPIE PRZEDSZKOLAKÓW
W ramach akcji " Poczytajmy razem" uczniowie koła przyjacioł biblioteki odwiedzili grupę 3 - latków naszego przedszkola. Uczennica kl.IV b Wiktoria Sawicka głośno czytała wybrane wiersze J.Tuwima, J. Brzechwy oraz krótkie opowiadania o Bożym Narodzeniu.
Święta Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej
Święta Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej to czs przygotowań samodzielnego wykonania ozdób świątecznych, które upiększą nasze domy, śpiewem kolęd, miłym spędzeniem czasu.
Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim wieczerza wigilijna.Słowo wigilia pochodzi od słowa łacińskiego "vigiliare" i oznacza "nocne czuwanie". Dziś z tradycji wigilijnej pozostało niewiele.Wiadomo, że na wieczerzy wigilinej powinno być wiele postnych dań, że święta nie mogą obejść się bez choinki i prezentów. Symbolika obrzędów nie jest powszechnie znana, a wigilia to dzień niezwykły. Pełen barwnych obrzędów i tajemniczych wydarzeń - dzień cudów.
"BOOKTALKING - KRÓTKO I CIEKAWIE O KSIĄŻCE"
- ZAPRASZAMY DO KONKURSU CZYTELNICZEGO - etap szkolny
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły z klas IV- VIII, którzy chcą poważyć się na prezentację ulubionej książki do konkursu czytelniczego "BOOKTALKING - KRÓTKO I CIEKAWIE O KSIĄŻCE" - etap szkolny.
Informacje o tej metodzie reklamowania książki znajdują się w pliku poniżej. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 lutego 2019r w bibliotece szkolnej. Od 25 do 28 lutego zgłoszeni uczniowie zaprezentują wybraną książkę. Komisja wybierze dwie najciekawsze prezentacje, które 20 marca 2019r będą reprezentować naszą szkołę na międzyszkolnym etapie konkursu czytelniczego w Szkole Podstawowej nr 45 w Białymstoku.
ZAPRASZAMY!!!
regulamin_booktalking_szkolny.doc
KONKURS WIEDZY O LEKTURZE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W trosce o popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w konkursie czytelniczym na temat znajomości lektury pt: ''O psie , który jeździł koleją''R. Pisarskiego. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania ustne dotyczące głównych bohaterów i najważniejszych wydarzeń. Wykazali się dobrą znajomością treści.
NOWE POMYSŁY NA CZYTANIE - " CZYTAM BO LUBIĘ "
''Książki i możliwosć czytania to jeden z największych cudów
ludzkiej cywilizacji" - M.Dąbrowska
Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami, raz w tygodniu uczestniczą w akcjach czytelniczych; spędzają czas na wspólnym czytaniu lektur,pisaniu własnych wierszy,rozwiązywaniu zagadek i krzyżówek literackich.
NAJMŁODSI W BIBLIOTECE BAWIĄ SIĘ ŚWIETNIE !
Mali czytelnicy chętnie zaglądają do biblioteki szkolnej. Zapoznano ich z bogactwem naszej literatury dziecięcej, Dzieci zobaczyły najciekawsze graficznie treściowo bajki,wcielały sie w leśne zwierzęta,słuchały piosenek o bajkach.Było to dla nich ciekawe spotkanie z książką.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY - DRUGIE MIEJSCE
Dnia 20 marca 2019 uczestniczyliśmy w międzyszkolnym konkursie czytelniczym "Booktalking- krótko i ciekawie o książce" Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi Św. Jana Pawła II w Białymstoku.Zadaniem uczestników była prezentacja wybranej książki metodą booktalkingu czyli nieujawnienia wszystkich informacji ale uwzględnienie tylko " kuszących fragmentów". Uczestnik mógł wykorzystać rekwizyty, przebranie, odczytywanie fragmentów książki oraz zaprezentowanie głównego bohatera.
Naszą szkołę reprezentowali: Antonina Sacharewicz uczennica kl.VIa otrzymując wyróżnienie oraz Jakub Lewkowicz uczeń kl.Va, który zdobył zaszczytne II miejsce. WIELKIE GRATULACJE UCZESTNIKOM!!!
AKCJA CZYTELNICZA " WEŹ, PRZECZYTAJ, NIE ODDAWAJ " !!!
Biblioteka szkolna SP w Zabłudowie zaprasza uczniów, nauczycieli, rodziców do tegorocznej inicjatywy promowania czytelnictwa w naszej szkole.
W akcję zaangażowali się uczniowie klasy IV b, VIIa oraz nauczyciele. Wyeksponowane książki na holu korytarza szkolnego można wziąć do domu, a po przeczytaniu NIE ZWRACAĆ do biblioteki szkolnej. Uczniowie mogą wybrać wiele ciekawych i interesujących publikacji.
Różnorodny wybór literatury dla dzieci i młodzieży pomoże im w rozwijaniu własnych zainteresowań oraz wzbudzi przyjemne skojarzenia związane z książką.
Akcja trwać będzie do końca maja 2019.
PRZYJDŹ, ZAPRASZAMY !!!
X MIĘDZYSZKOLNA PARADA POSTACI LITERACKICH
NAGRODA SPECJALNA!!!
16 maja 2019 r po raz kolejny uczennice naszej szkoły uczestniczyły w X Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich w SP NR 15 w Białymstoku. W szkole przeprowadzono eliminacje szkolne, zakwalifikowano dwie uczennice do etapu międzyszkolnego: Paulinę Całek ucz.kl.IIc i Sabinę Tutaj ucz.kl. IIIb. Warunkiem uczestnictwa była prezentacja ulubionego bohatera książkowego poznanego w klasach I - III lub z książek zakupionych w ramach projektu z NPRCZ. Zmagania uczestników obserwowali i oceniali jury: aktorzy Teatru Dramatycznego Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, pracownicy CEN, pedagodzy.
Za szczególne uzdolnienia teatralne i zmysł prezentacji NAGRODĘ SPECJALNĄ od Teatru Dramatycznego, Wydział Lalkarski otrzymała Paulina Całek z kl.IIc, natomiast Sabina Tutaj z kl.IIIb zdobyła wyrożnienie konkursu.
Prezentacja laureatów X Międzyszkolnej Parady Postaci Literackich odbędzie się 4 czerwca 2019r na scenie w Operze i Filharmonii Podlaskiej podczas Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom. GRATULUJEMY UCZESTNIKOM!!!
BIAŁOSTOCKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W OPERZE PODLASKIEJ
4 czerwca rozpoczęła sie uroczysta inauguracja 8 Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Podczas inauguracji honorowi goście, Marszałek Województwa Podlaskiego, przedstawiciele służb mundurowych, kuratorium, uczelni, dyrektorzy placowek kulturalnych, dziennikarze TVP czytali fragmenty opowiadań Tomasza Samojlika z cyklu o Żubrze Pompiku. Bardzo ważnym elementem programu były występy laureatów konkursu X Parady Postaci Literackich. Naszą szkołę reprezentowała zdobywczyni nagrody specjalnej Paulina Calek z kl. IIc. Nie zabrakło występów i scenek artystycznych utalentowanych dzieci z różnych szkół oraz przedszkoli. Na scenie również mieli okazję wystąpić uczennice klasy IVa i IVb z własnym tekstem do piosenki "Czytać się chce" przy akompaniamencie gitary pani J. Łajewskiej -Talipskiej. Występ muzyczny sprawił im ogromną radość i satysfakcję.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.