W dniu 27.05.2025 klasa 6a uczestniczyła w spotkaniu z Panią Karoliną Krot, scenografką z Białostockiego Teatru Lalek. Warsztaty zorganizowała Biblioteka Miejska w Zabłudowie jako cykl spotkań #Reymont. Podczas warsztatów p. Karolina opowiadała o swojej pracy w BTL. Mówiła o powstawaniu scenografii od momentu pojawienia się pomysłu, poprzez pracę nad projektem aż do końcowego efektu. Pod wnikliwym okiem prowadzącej, uczniowie mieli za zadanie przedstawić cytat z twórczości Władysława Reymonta w formie ilustracji. Nauczyli się jak ten sam temat przedstawić pozytywnie i negatywnie.
Aktualności
#Reymont Warsztaty z ilustratorem
Spektakl teatralny „Królowa Śniegu"
Dnia 23 maja 2025 r. uczniowie klas: Ib oraz Ic wyjechali do Białegostoku na spektakl teatralny „Królowa Śniegu" w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Pobudzająca wyobraźnię adaptacja klasycznej baśni H. Ch. Andersena wprowadziła dzieci w świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Dzieci z wielkim zaciekawieniem śledziły losy Kaja, który będąc pod wpływem tajemniczej kobiety, znika bez śladu oraz Gerdy chcącej za wszelką cenę odnaleźć Kaja, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw. Wyrusza więc w wyprawę, a jej trudy zostają nagrodzone – dziewczynka odnajdzie bowiem ukochanego Kaja, a siła przyjaźni sprawi, że uda się wyzwolić chłopca spod uroku lodowej damy. Spektakl „Królowa Śniegu" jest też opowieścią o sile miłości i przyjaźni – jeśli kogoś kochamy, poświęcimy dla niego wszystko, zdobędziemy się na każdy trud.
Po przyjeździe do Białegostoku spacerowaliśmy po Parku Branickich obserwując piękną, wiosenną pogodę. Natomiast po skończonym spektaklu udaliśmy się na pyszne, naturalne lody. Wszyscy w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.
Agnieszka Dołęgiewicz, Iwona Chojnowska
19
Wycieczka klas 2a i 2b do Kazimierza Dolnego
W piękny, słoneczny dzień klasy 2a i 2b wybrały się na wycieczkę do malowniczego Kazimierza Dolnego. Dzieci miały okazję zwiedzić słynny Wąwóz Korzeniowy Dół, który zachwycił wszystkich swoim niezwykłym wyglądem. Następnie uczniowie odwiedzili Ruiny Zamku w Kazimierzu Dolnym oraz wspięli się na Górę Trzech Krzyży, skąd podziwiali wspaniałą panoramę miasta i doliny Wisły.
Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na smaczny obiad, a potem na słodki relaks przy lodach i gofrach. Na zakończenie dzieci miały chwilę na zakup pamiątek, a każdy uczestnik otrzymał słynnego kazimierskiego koguta z ciasta drożdżowego, który jest charakterystycznym symbolem tego urokliwego miasteczka.
Choć pogoda chwilami próbowała nas zaskoczyć, nie popsuło to nikomu humoru – uśmiechy nie schodziły z twarzy przez cały dzień. To była wyjątkowa i pełna radości wycieczka!
30
Klasy ósme w firmie "Samasz'' w ramach doradztwa zawodowego
21.05.2025 r. klasy ósme wyjechały na wycieczkę edukacyjną do firmy "Samasz'' w ramach doradztwa zawodowego. Takie wyjazdy stały się już tradycją w naszej szkole. Młodzież mogła obserwować proces technologiczny w bardzo nowoczesnym przedsiębiorstwie, sprzedającym swoje produkty w ponad 70 krajach. Firma wywarła niesamowite wrażenia na naszych uczniach. Uczniowie mający tam praktyki mogą liczyć na późniejszą perspektywę pracy.
10
Z twórczością Władysława Reymonta
Dnia 20.05.2025 klasy szóste uczestniczyły w Podchodach Leśnych - "Z twórczością Władysława Reymonta". Była to gra terenowa, zorganizowana przez Bibliotekę Miejską w Zabłudowie, która odbyła się na terenie Teatru Solniki 44. Grę poprowadziła nasza wspaniała Pani Dagmara Sowa, aktorka teatru Grupa Coincidentia. Uczniowie mieli za zadanie nie tylko rozwiązać zagadki, związane z życiem i dorobkiem literackim Władysława Reymonta, lecz także odnaleźć w gąszczu leśnym wskazówki, gdzie szukać kolejnych zagadek. Po zakończeniu rozwiązywania zadań uczniowie relaksowali się przy ognisku i grach i zabawach na świeżym powietrzu.
2
Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Trójboju Lekkoatletycznego
Reprezentacja chłopców z klas III-IV uczestniczyła w finale wojewódzkim w trójboju LA. Zawody składały się z 3 konkurencji: biegu na 60 m, skoku w dal i rzutu piłeczką palantową. Nasi młodzi lekkoatleci w trudnych warunkach pogodowych (wiatr, deszcz i chłód) poradzili sobie doskonale. Spośród wyselekcjonowanych wcześniej najlepszych 32 drużyn z całego województwa, zajęli 10 miejsce!
Skład naszej drużyny:
Kamil Kaliszewicz, Natan Jaszczuk, Antoni Milewski, Szymon Sacharczuk, Kacper Sobecki.
Brawo👍💪👏
Misja Edukacja
Klasa IVb wzięła udział w ogólnopolskim projekcie organizowanym przez bank BNP Paribas, pt. Misja Edukacja. Program skierowany do klas IV- VI szkół podstawowych, którego celem było: rozwijanie odpowiedzialności finansowej; uczenie dzieci jak zarządzać budżetem; pomoc w zrozumieniu wartości pieniądza i rozwijanie odpowiedzialnego podejścia do finansów. Budowanie nawyku oszczędzania u dzieci daje lepsze podstawy do gromadzenia oszczędności w dorosłym życiu. Nasza misją było przeprowadzenie kilku lekcji edukacyjnych na podstawie materiałów projektowych opartych o podstawę programową. Następnie stworzenie hasła promującego oszczędzanie metodą 3 słoików, wykonanie plakatu konkursowego i prezentacji podsumowującej nasze działania. I mamy to!!! Zostaliśmy wyróżnieni, zdobyliśmy nagrody 2 stopnia. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie kolejnego etapu. To był bardzo ciekawy i inspirujący czas. Świetna przestrzeń do integracji i wzajemnej współpracy. Brawo dzieciaki ♥️ Jestem z Was dumna🥈🥈🥈
U. Zajkowska
#Reymont 'W świecie ruchu i muzyki'
W dniu 19.05 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu #Reymont, organizowane przez Bibliotekę Miejską w Zabłudowie. Tym razem klasa 4b wzięła udział w warsztatach muzyczno-poetyckich prowadzonych przez Panią Katarzynę Ogrodniczak,aktorkę i wokalistkę Teatru Wierszalin w Supraślu. Uczniowie mieli okazję poznać ćwiczenia twarzy, które przydają się przed występami, nie tylko w teatrze, ale również podczas szkolnych występów. Wielu z 4-klasistów spróbowało swoich sił w grze na skrzypcach, niektórzy być może odkryli swój talent.
1
Egzamin ósmoklasisty 2025
- język polski - 13 maja 2025 r. (wtorek)
- matematyka - 14 maja 2025 r. (środa)
- język obcy nowożytny - 15 maja 2025 r. (czwartek)
Są to dni wolne od zajęć dydaktycznych. Opieka świetlicowa od 07:00 do 16:30 w budynku klas I-III. W tym dniu nie ma obiadów. W tych dniach autokary kursują zgodnie z rozkładem.
W tych dniach sekretariat szkoły nie obsługuje interesantów.
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
16 maja 2025 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Tego dnia dyżur pełni świetlica szkolna dla klas I-III w godzinach 7.00-16.30. W tym dniu nie ma obiadów.
"Patrzysz w lustro - twarz"
"Patrzysz w lustro - twarz" ... O9.05.2025 - był dniem spotkania z kunsztem słowa i pięknem kreski,plamy oraz koloru. Nasi uczniowie zmierzyli się z wymagającą poezją Wiesława Kazaneckiego.
W Konkursie Plastyczno-Recytatorskim im.W.Kazaneckiego , organizowanym już 26 raz przez Szkołę Podstawową nr 38 w Białymstoku, do rywalizacji przystąpili recytatorzy i utalentowani plastycy. Niektórzy zdobyli nagrody, inni oprócz materialnych zwycięstw odnieśli własne, osobiste victorie. WIELKIE brawa i szacunek recytatorkom: Hannie Ignaciuk kl.8b, Magdalenie Kraczynie 8a, Zuzannie Kuleszy 8a oraz nagrodzonej za I miejsce - Paulinie Całek kl.8a.
W Konkursie Poetycko-Plastycznym, opartym na plastycznej interpretacji wierszy W.Kazaneckiego nagrody otrzymali:
- II miejsce - Alicja Romanowska kl.8a;
- III miejsce - Michalina Omeliańczuk kl.8b, Igor Zdanowicz kl.8a;
- III miejsce - Zuzanna Ignaciuk kl.6a.
Z dumą przyglądałam się doskonałym pracom plastycznym i ze wzruszeniem chłonęłam każde słowo wypowiadane przez dziewczyny. Możecie mi pozazdrościć tej uczty różnych emocji i wzruszeń, których autorami byli nasi uczniowie. Potwierdzeniem tych doznań i doświadczeń jest fotorelacja zamieszczona poniżej.
"Śmiejesz się Sancho?
Zawsze miałeś zwyczaj śmiać się
w nieodpowiednim momencie
(...)
Nie rozumiesz piękna głębszego niż gładka skórą,
ani głodu,
którego
nie nasyci
najtłustszy barani udziec.
Ja- Don Kichot- władam piękniejszą krainą.
(...)
Kluczem do tajemnicy nie jest śmiech,
lecz marzenie.(...)"
Dziś spełniały się marzenia lub pojawiła się odwaga , by do nich powrócić . Gratulacje.
A. Sawicka - Samojlik
17
„Sodowy wulkan”, „Tęczę na talerzu” oraz „Kolorowe mleko”
Zainspirowani lekturą „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” autorstwa Agnieszki Frączek, uczniowie klasy 2a postanowili wcielić się w rolę młodych chemików. Podobnie jak mały Julek, który z zapałem tworzył mikstury i przeprowadzał eksperymenty, nasi uczniowie z entuzjazmem podjęli się własnych doświadczeń chemicznych.
W ramach zajęć uczniowie wykonali m.in. „Sodowy wulkan”, „Tęczę na talerzu” oraz „Kolorowe mleko”. Każdy eksperyment był okazją do nauki poprzez zabawę, rozwijania ciekawości świata oraz zrozumienia podstawowych zasad chemii.
Praca nad doświadczeniami wymagała od uczniów nie tylko kreatywności, ale także umiejętności współpracy, precyzyjnego przestrzegania instrukcji oraz cierpliwości. Dzięki temu dzieci mogły przekonać się, jak ważne są te kompetencje w osiąganiu zamierzonych efektów.
Takie zajęcia to doskonały przykład, jak literatura może inspirować do działania, a nauka przez doświadczenie staje się fascynującą przygodą.
Katarzyna Malinowska
20
Cichy Zakątek zwycięzcą ostatniego głosowania!
W ostatnim głosowaniu w ramach II Edycji Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego uczniowie wybrali projekt, który już wkrótce stanie się częścią naszej szkolnej przestrzeni – Cichy Zakątek! Będzie to miejsce stworzone z myślą o odpoczynku i wyciszeniu, idealne dla tych, którzy potrzebują chwili spokoju w ciągu intensywnego dnia. To przestrzeń, która pomoże zregenerować siły i złapać oddech – dosłownie i w przenośni.
Z całego serca dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie i stworzenie możliwości realizowania pomysłów naszych uczniów.
Dzięki Wam młodzież ma realny wpływ na to, jak wygląda ich szkolna codzienność.Warto dodać, że uczniowie wciąż z entuzjazmem korzystają z ubiegłorocznego projektu – radiowęzła, który na stałe wpisał się w atmosferę naszej szkoły.
Jesteśmy wdzięczni za każdy gest wsparcia, zaufania i zaangażowania.
To dzięki współpracy możemy razem zmieniać szkołę na lepsze! ✨❤️📚
Wyniki konkursu
Wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur 2025. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie. W tym roku trzech uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienie:
Tomasz Bazyluk - kl. IIIa
Mateusz Szczep - kl. IVc
Piotr Orzechowski- kl. IVa
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Marta Rogucka, Małgorzta Dziedzia, Elżbieta Drozdowska
Dziękujemy!!!
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom oraz Nauczycielom za włączenie się w szkolną zbiórkę kawy i herbaty dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Bobrowej.
Każda przekazana paczka to nie tylko wsparcie rzeczowe, ale przede wszystkim gest solidarności, empatii i troski o drugiego człowieka. 8 maja spotkaliśmy się z mieszkańcami placówki i przekazaliśmy dary. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem panującej tam atmosfery, ciepła i życzliwości. Pensjonariusze dziękowali nam ze łzami w oczach. Otrzymaliśmy piękne prezenty. Naszą wizytę zakończyliśmy przemiłą rozmową z panią kierownik i innymi pracownikami. Pomyśleliśmy, że dobrze, że są takie miejsca i tacy ludzie.
Jeszcze raz dziękujemy!
Szkolne Koło Wolontariatu
3
Zakończyliśmy głosowanie w II edycji Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego!
Z radością informujemy, że w naszej szkole zakończyło się głosowanie w ramach II Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Uczniowie mieli okazję aktywnie zdecydować, na co zostanie przeznaczona część środków z budżetu Rady Rodziców. Frekwencja była imponująca – dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i oddane głosy! Wyniki głosowania oraz zwycięski projekt ogłosimy wkrótce.To była świetna lekcja demokracji i współodpowiedzialności za nasze wspólne otoczenie!
29
Gminne obchody uroczystości Konstytucji 3 Maja
Społeczność szkolna - uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły wzięli aktywny udział w uroczystościach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wasza postawa, zaangażowanie i godne zachowanie podczas wydarzenia zasługują na uznanie. To ważne by pamiętać o wspólnych wartościach i historii.
3
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
02 maja 2025 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Tego dnia dyżur pełni świetlica szkolna dla klas I-III w godzinach 7.00-16.30. W tym dniu nie ma obiadów.
Święto Konstytucji 3 Maja
Dziś w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia z 1791 roku, które były przełomowe dla historii Polski. Wiersze, pieśni patriotyczne i krótka inscenizacja pozwoliły nam poczuć ducha tamtych czasów i docenić wartość wolności oraz demokracji.
10
"SIŁA GRY JAKO MEDIUM"
Dlaczego czytamy książki, oglądamy filmy? Dlaczego gramy w gry?
W dniu 28 kwietnia klasa 8b wzięła udział w warsztatach biblioterapii, prowadzonych przez Sebastiana Kochańca z Książnicy Podlaskiej a zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Zabłudowie. Uczniowie przypomnieli sobie parę faktów o powstawaniu gier video. Dowiedzieli się, jak silny wpływ mogą one mieć na codzienne życie, jak mogą pobudzać wyobraźnię. Według uczniów czytanie książki to wyobrażanie sobie świata. Oglądanie filmu to obserwowanie świata. Granie w grę to bycie w tym świecie, stwarzanie go i oddziaływanie na niego.
Archiwum Aktualności