• Ogólnopolskie Wybory Książek

          • Ogólnopolskie Wybory Książek to ogólnopolska akcja organizowana przez redakcję branżowego miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i środowisko bibliotek z całej Polski.  

            Akcja ma na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla rozrywki i przyjemności. 

            W naszej szkole 28 maja 2024  klasy 1-8 wybierały swoje ulubione książki. Na karty do głosowania należało wpisać tytuły najciekawszych książek, które czytało się w ciągu ostatnich dwóch lat. 

            Oddano 292 głosy. Niżej przedstawiono pozycje z największą ilością głosów. 

            Klasy 1 -3 Uczniowie wpisali na karty 82 tytuły.  

            1. Asiunia Joanna Papuzińska 
            2. Dziennik cwaniaczka Jeff Kinney 
            3. Pamiętnik czarnego noska Janina Porazińska 
            4. Cukierku, ty łobuzie Waldemar Cichoń 

            Klasy 4 – 6 Uczniowie wpisali na karty 63 tytuły.  

            1. Magiczne drzewo Andrzej Maleszka 
            2. Harry Potter J. R. R. Rowling 
            3. Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa 
            4. Opowieści z Narni C. S. Levis 

            Klasy 7 – 8 Uczniowie wpisali na karty 64 tytuły.  

            1. Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński 
            2. Mały Książę Antoine de Saint-Exupery 
            3. Flaw(less) Marta Łabęcka 

            Dziękujemy bardzo za udział w wyborach. 

            Małgorzata Kozłowska, Joanna Piekarska 

          • Lekcja historii

          • W dniu 29.05.2024 roku w klasie Ib odbyła się lekcja historii prowadzona przez naszego ucznia Bartka Szarejko. Jest on miłośnikiem militariów z czasów I i II Wojny Światowej. Jego pasją są czołgi. Przedstawił przekrój czołgów od pierwszego wyprodukowanego w Wielkiej Brytanii  - Mark IV do użytego podczas II Wojny Światowej, wyprodukowanego w Związku Sowieckim T34/85. Lekcja bardzo podobała się uczniom, świadczyły o tym niekończące się pytania. 

          • Dzień wolny od zajęć dydaktycznych

          • 31 maja 2024 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

            Tego dnia dyżur pełni świetlica szkolna dla klas I-III w godzinach 7.00-16.30. W tym dniu nie ma obiadów.

          • Wycieczka klas II

          • 24 maja klasy 2 udały się na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Odwiedziliśmy także Muzeum Bł. Stefana Prymasa Wyszyńskiego w Zuzeli, a także "Starą Szkołę", która należy do kompleksu Skansenu. Wszystkim dopisywała wspaniała pogoda i świetne humory.
             

            Renata Lulewicz, Edyta Murawska, Elżbieta Całek

          • Magdalena Gryguć i Alicja Romanowska nagrodzone podczas XXV Edycji Konkursu im. W. Kazaneckiego

          • 21.05.2024 po raz kolejny mieliśmy zaszczyt reprezentować naszą szkołę na konkursie plastyczno - recytatorskim poświęconym twórczości Wiesława Kazaneckiego. Ten szczególny rok - 85 rocznica urodzin poety, 35 rocznica śmierci i 25 spotkanie z twórczością Kazaneckiego, przyniósł nam wiele momentów wzruszeń i emocji, powodów do dumy i refleksji nad codziennością, kondycją współczesnego człowieka.

            W tak szczególnym momencie Szkołę Podstawową im. F. Karpińskiego w Zabłudowie reprezentowały nasze utalentowane uczennice: Magdalena Gryguć- kl.8b, Paulina Całek - kl. 7a, Hanna Ignaciuk -kl. 7b, Alicja Romanowska - kl. 7a.

            Mierząc się z trudnym repertuarem poety, I miejce wyrecytowała Magdalena Gryguć. Zinterpretowała wiersz "Piłem wino i śmiałem się z przyjaciółmi". Alicja Romanowska wymalowała zaś II miejsce, oddając nastój utworu kreską i pędzlem - "Anioły naszych kłótni". Dziękuję w imieniu całej naszej szkolnej społeczności za wrażliwość, subtelność oraz zrozumienie przekazywanych treści. Brawo, za szacunek wobec słowa, którym oczarowałyście jurorów , innych recytatorów, grafików, rysowników, nauczycieli.

            Myślę, że Kazanecki byłby szczęśliwy , bo prośba, którą rozpoczyna jeden ze swoich utworów brzmi: "Modlę się najżarliwiej o ocalenie słowika i jednej maleńkiej brzozy(...)".

            Dałyście słuchajacym i patrzącym nadzieję, że poezja nie jest obca ludziom młodym w zabieganym XXI wieku i ocalenie uważności na słowo - jest możliwe.

            Angelina Sawicka-Samojlik, Marta Jung, Joanna Łajewska-Talipska.

          • Zakończyły się 3 dniowe warsztaty cukiernicze

          • Laureatka programu tv „Bake off ale ciacho” Pani Olga Bielska, coach cukierniczy, prowadziła warsztaty cukiernicze, podczas których uczniowie dowiedzieli się dlaczego nadmiar cukru w diecie szkodzi oraz jak skomponować „talerz zdrowia”. Sprawdzali ile cukru zawierają popularne napoje, żelki oraz krem do smarowania. Ilość ukrytego cukru była niemałym zaskoczeniem. Część praktyczna polegała na samodzielnym przygotowaniu przepysznych i pachnących ciasteczek z dowolnie wybranymi dodatkami takimi jak orzeszki, wiórki kokosowe, pestki słonecznika itp. To były trzy smakowite dni.


            Agnieszka Mucha

          • Szlakiem ekumenicznym" 5a i 5b

          • 22 maja 2024 roku klasy 5a i 5b w ramach programu "Poznajemy Podlaskie" wyruszyły na wycieczkę "Szlakiem ekumenicznym".

            Pierwszym punktem programu było zwiedzanie drewnianego meczetu, znajdującego się w województwie podlaskim we wsi Kruszyniany. Meczet w Kruszynianach to najstarsza tatarska świątynia w Polsce. Gdyby nie półksiężyce, którymi są zwieńczone wieże, przypominałby katolicki kościół. Właściwa modlitwa ma miejsce w części męskiej. Modlitwy odbywają się w języku arabskim.

            Następną atrakcją było zwiedzanie i warsztaty w Klasztorze w Supraślu- niewątpliwie obowiązkowej atrakcji turystycznej.

            Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce.

            Po znalezieniu się Supraśla pod zaborem rosyjskim, klasztor został przejęty przez Kościół Prawosławny. W okresie międzywojennym budynki klasztoru należały do salezjanów. Po wojnie w obiektach klasztornych działała szkoła rolnicza, od lat 80-ych XX wieku zabudowania były stopniowo przekazywane Polskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Obecnie jest to również siedziba Akademii Supraskiej oraz miejscowej parafii prawosławnej.

            Wisienką na torcie była niewątpliwie wizyta w Muzeum Ikon. W miejscu tym można było zobaczyć kolekcję ponad tysiąca ikon, z których najstarsze pochodzą z XVIII w. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, gdzie mogli zapoznać się również z „procedurą” pisania – gdyż tak mawia się o procesie powstawania – ikony.

            Następnie przespacerowali się bulwarami rzeki Supraśl i posłuchali opowieści o wyjątkowej dla Podlasia postaci Wiktorze Wołkowie.

              

            Małgorzata Dziedzia, Agnieszka Mucha, Karolina Szum

          • Zabłudów Mistrzem Województwa Podlaskiego Szkół Podstawowych w PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT!

          • Tworzymy historię. 5 lat ciężkiej pracy potrzebowaliśmy aby z klasami sportowymi osiągnąć niebywały sukces. Szkoła Podstawowa  w Zabłudowie została Mistrzem Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej Dziewcząt. Siedem uczennic klas sportowych przygodę z turniejem rozpoczęło kilka miesięcy temu. Przeszliśmy kolejne etapy:
            - etap szkolny
            - etap gminny
            - etap powiatowy
            - półfinały grupy południowej
            - finał grupy południowej
            - półfinał wojewódzki                                                 
            - finał wojewódzki.                                           
            W większości etapów graliśmy po trzy mecze. Uprawnionych do uczestnictwa w turnieju było "około" 360 szkół podstawowych. Finałowy mecz rozegraliśmy z drużyną SP 5 z Białegostoku, w skład której wchodziły reprezentantki kadry Polski i województwa. Finałowy mecz wygraliśmy 3:2. Mistrzyni województwa to:
            1. Milena  Masłowska
            2. Julia Kotowska
            3. Magdalena Kraczyna
            4. Alicja Romanowska
            5. Anna Nieścierowicz
            6. Magdalena Kiszło
            7. Maja Nieścierowicz.
            GRATULACJE !!!!Mistrzostwa Polski, gdzie będziemy reprezentować nasze województwo odbędą się 17-19 czerwca w miejscowości Głuchołazy. Trzydniowy wyjazd wiąże się  z kosztami rzędu ok. 10 000 zł. Mam nadzieję, że dzięki sponsorom  i Naszym  Władzom pozyskamy  fundusze aby reprezentować Miasto i Gminę Zabłudów na Mistrzostwach Polski.


            Artur Zieniewicz

          • Projekt „Zdrowo jem - więcej wiem” 

          • Uczniowie klasy Ib wzięli udział w 14. edycji projektu „Zdrowo jem  - więcej wiem”. Patronatem honorowym objęła go Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda. 

            Realizacja projektu polegała na wykonaniu sześciu zadań.  

            1. Lekcja: Smacznie- zdrowo – kolorowo. 

            2. Konkurs: Teatrzyk warzyw i owoców. 

            3. Lekcja: Woda na zdrowie! 

            4. Konkurs: Zaprojektuj Wodolubka 

            5. Forum: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw? 

            6. Dzielimy się wiedzą: Owoce, warzywa i woda. 

            Podczas realizacji projektu dzieci poznały zasady zdrowego żywienia. Uczniowie poznali owoce, warzywa oraz witaminy, jakie w nich występują i na co mają wpływ. Przeprowadziliśmy zawody w rozpoznawaniu smaku owoców i warzyw. Organizowaliśmy Zdrowe śniadania, aby uwrażliwić dzieci na różnorodność zdrowych produktów, warzyw i owoców. Dzieci samodzielnie przygotowywały zdrowy posiłek na drugie śniadanie. Przygotowaliśmy przedstawienie do wiersza „Pomidor” Jana Brzechwy. Dzieci dowiedziały się ile wody zawiera organizm ludzki. Poznali znaczenie wody w środowisku i jej wpływ na życie wszystkich organizmów. Podczas realizacji kolejnego zadnia dzieci samodzielnie wykonały Wodolubka z materiałów z recyklingu. Zostało zorganizowane spotkanie dla rodziców dotyczące Zdrowego odżywiania. Ostatnim zadaniem było dzielenie się wiedzą z innymi uczniami i społecznością szkolną. Uczniowie przygotowali plakaty zachęcające do zdrowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego stylu życia. 

          • Dzień wolny od zajęć dydaktycznych

          • ​​​​​​17 maja 2024 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

            Tego dnia dyżur pełni świetlica szkolna dla klas I-III w godzinach 7.00-16.30. W tym dniu nie ma obiadów.

          • Wyjazd klasy 3a do Epi-Centrum Nauki

          • 10 maja 2024 r. kl. 3a wyjechała na wycieczkę do Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Uczniowie najpierw odwiedzili wystawę główną, gdzie przy wybranych stanowiskach z dziedziny automatyki, robotyki, mechaniki, optyki, telekomunikacji, itp.  przez dwie godziny poprzez doświadczenia i eksperymenty rozwijali logiczne myślenie, wyobraźnię a także poznawali różne ciekawostki. Następnie udali się na zajęcia do laboratorium. Tam każdy uczeń zamienił się w małego chemika – ubrany w biały fartuch i okulary zajął miejsce przy swoim stanowisku i mógł wykonać 4 doświadczenia: tęcza, światła drogowe, wulkan i pasta słonia.  

            Epi-Centrum Nauki to miejsce, gdzie stworzono wspaniałe warunki do nauki przez zabawę i na pewno warto je odwiedzać częściej. 

            Barbara Wasilewska, Elżbieta Pietruczuk 

          • I Gminne Konfrontacje Recytatorskie im. Jana Leończuka

          • Dzisiejszy dzień w naszej szkole był świętem poezji i recytatorów. Od godz. 10.00 rozpoczęły się przesłuchania ponad 40 osobowej grupy młodych ludzi, którzy podjęli wyzwanie mówienia głosem serca, głębokich uczuć i emocji. Reprezentacje uczniowskie klas 1-3, 4-6 oraz 7-8 naszej Szkoły Podstawowej im. F. Karpińskiego, Szkoły Podstawowej im. S. Kossak w Dobrzyniówce i Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce recytowały utwory J. Leończuka, J. Brzechwy, J. Tuwima, W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, K. Przerwy-Tetmajera, S. Wyspiańskiego, W. Kazaneckiego oraz innych poetów tworzących w różnych okresach literackich. Pierwsze Gminne Konfrontacje Recytatorskie im. J. Leończuka organizacyjnie wsparli nauczyciele naszej szkoły (M. Kozłowska, B. Korolczuk, J. Piekarska, A. Sawicka-Samojlik, K. Zaniewska) wraz z Dyrekcją. Komisja w składzie: Ewa Kołosowska - Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zabłudowie, Joanna Dudzińska - Przedstawiciel Rady Rodziców, Radna Rady Miejskiej w Zabłudowie, Monika Fiedorczuk - Dyrektor Podlasko - Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Zabłudowie, Monika Turecka - Biblioteka Publiczna w Zabłudowie, Elwira Samsonowicz - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji i Kultury w Zabłudowie wyłoniła sześciu reprezentantów gminy Zabłudów, którzy 29 maja 2024 r. wezmą udział w konfrontacjach powiatowych.
            Komisja przyznała nagrody w trzech kategoriach wiekowych:
            I-III 🥇Duchnowski Milan - SP Zabłudów 🥈 Bartłomiej Korolczuk - SP Zabłudów

            IV-VI🥇Rozalia Supińska - SP Rafałówka🥈 Kazimierz Potocki - SP Zabłudów

            VII- VIII 🥇Alicja Romanowska - SP Zabłudów 🥈Paulina Całek - SP Zabłudów

            Nagrody, dyplomy laureatom oraz wyróżnionym uczestnikom konkursu uroczyście wręczył Burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek.

            Wszystkim gratulujemy, dziękujemy gościom z innych szkół za liczną frekwencję i wzruszające momenty. Do zobaczenia na kolejnych etapach szerzenia kultury języka i promowaniu piękna żywego słowa.

          • Egzamin ósmoklasisty 2024

            • język polski -  14 maja 2024r. (wtorek)
            • matematyka -  15 maja 2024r. (środa)
            • język obcy nowożytny - 16 maja 2024r. (czwartek)

            Są to dni wolne od zajęć dydaktycznych.

            Opieka świetlicowa od 07:00 do 16:45 w budynku klas I-III. 

            W tych dniach autokary kursują zgodnie z rozkładem. 

            Przedszkole funkcjonuje zgodnie z stałym harmonogramem. 

            W tych dniach sekretariat szkoły nie obsługuje interesantów.

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • "Poezjo, wlej w serca nadzieję 

            Biało - czerwoną krew dotleniaj 

            Byśmy bogactwem odurzeni 

            nie utracili pokolenia…” 

            Te słowa pieśni autorstwa Adama Szafrańca wybrzmiały w naszej szkole 30 kwietnia 2024r.  

            Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja uczniowie kl. IIIa i IIIc pod kierunkiem p. Barbary Wasilewskiej i p. Agnieszki Szorc przygotowali przedstawienie ukazujące najważniejsze fakty związane z tym wydarzeniem. Inscenizacja zatytułowana ,,Polska pachnie bzami” przedstawiała ogród Ignacego Potockiego, którym zawładnęły Poezje – dziewczęta w kwietnych wiankach. Ich strofy towarzyszą trzem zatroskanym o los patriotom, którzy szukają ratunku dla słabnącej, a przez to stającej się łatwym celem dla wrogów – Rzeczypospolitej. Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj podejmują decyzję o potrzebie zwołania sejmu i uchwalenia ustawy rządowej. Wyruszają do Warszawy na Sejm Wielki i stają się twórcami rewolucyjnej Konstytucji. 

            Pierwsza w Europie, a druga na świecie Konstytucja 3 Maja była próbą unowocześnienia ustroju Polski i nadania jej suwerenności.  

            Nasi mali aktorzy zilustrowali to ważne wydarzenie w dziejach Ojczyzny za pomocą pieśni patriotycznych i strof poetyckich. Uroczystość uświetnił szkolny poczet sztandarowy pod opieką p. Joanny Łajewskiej- Talipskiej, w obecności którego odśpiewaliśmy hymn państwowy. 

            Dziękujemy p. Barbarze Korolczuk i Katarzynie Sokół za współpracę w przygotowaniu scenografii i kostiumów, p. Arturowi Zieniewiczowi za nagłośnienie i wszystkim zaangażowanym w pomoc w przygotowanie apelu. 

             

          • "Wilczy Szaniec" - Kadzidłowo - Ruciane Nida

          • 26 kwietnia 2024 r. klasy 5b i 7b wybrały się na całodniową wycieczkę na Mazury. Pierwszym punktem była wizyta w ruinach byłej kawtery wojennej Adolfa Hitlera w Gierłoży o kryptominie „Wilczy Szaniec”. Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością. Póżniej uczniowie mogli podziwiać w Kadzidłowie  rezerwat dzikich zwierząt zorganizowany na zasadzie Safari, w tym wiele gatunków rzadkich i ginących, jak np.: ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek. Jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie wciąż można zobaczyć dzikie zwierzęta w warunkach zbliżonych do naturalnych. Duża część zwierząt reagowała pozytywnie na ludzi, można było wchodzić na ich wybiegi, uczestniczyć w karmieniu, a nawet pogłaskać je, co było dużą atrakcją. Uczniowie mieli również czas na zakup pamiątek oraz zjedzenie obiadu. Na koniec jeszcze rejs statkiem po jeziorze w miejscowości Ruciane Nida. Piękne widoki, natura, odpoczynek... powiew nadchodzących wakacji!

            Małgorzata Dziedzia, Joanna Łajewska-Talipska, Jadwiga Wawrentowicz, Karolina Szum

          • Dzień Ziemi

          • Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Ekologicznym.

            Klasa VI B zajęła 3 miejsce,
            VIII B miejsce 2,
            natomiast zwycięzcami zawodów została klasa V A.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabłudowie
      • 85 718 80 20 - Sekretariat,
        85 663 29 87 - Intendent
      • 16-060 Zabłudów, Mickiewicza 20
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych