Aktualności
Szlakiem ekumenicznym" 5a i 5b
22 maja 2024 roku klasy 5a i 5b w ramach programu "Poznajemy Podlaskie" wyruszyły na wycieczkę "Szlakiem ekumenicznym".
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie drewnianego meczetu, znajdującego się w województwie podlaskim we wsi Kruszyniany. Meczet w Kruszynianach to najstarsza tatarska świątynia w Polsce. Gdyby nie półksiężyce, którymi są zwieńczone wieże, przypominałby katolicki kościół. Właściwa modlitwa ma miejsce w części męskiej. Modlitwy odbywają się w języku arabskim.
Następną atrakcją było zwiedzanie i warsztaty w Klasztorze w Supraślu- niewątpliwie obowiązkowej atrakcji turystycznej.
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce.
Po znalezieniu się Supraśla pod zaborem rosyjskim, klasztor został przejęty przez Kościół Prawosławny. W okresie międzywojennym budynki klasztoru należały do salezjanów. Po wojnie w obiektach klasztornych działała szkoła rolnicza, od lat 80-ych XX wieku zabudowania były stopniowo przekazywane Polskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Obecnie jest to również siedziba Akademii Supraskiej oraz miejscowej parafii prawosławnej.
Wisienką na torcie była niewątpliwie wizyta w Muzeum Ikon. W miejscu tym można było zobaczyć kolekcję ponad tysiąca ikon, z których najstarsze pochodzą z XVIII w. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, gdzie mogli zapoznać się również z „procedurą” pisania – gdyż tak mawia się o procesie powstawania – ikony.
Następnie przespacerowali się bulwarami rzeki Supraśl i posłuchali opowieści o wyjątkowej dla Podlasia postaci Wiktorze Wołkowie.
Małgorzata Dziedzia, Agnieszka Mucha, Karolina Szum
3
Zabłudów Mistrzem Województwa Podlaskiego Szkół Podstawowych w PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT!
Tworzymy historię. 5 lat ciężkiej pracy potrzebowaliśmy aby z klasami sportowymi osiągnąć niebywały sukces. Szkoła Podstawowa w Zabłudowie została Mistrzem Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej Dziewcząt. Siedem uczennic klas sportowych przygodę z turniejem rozpoczęło kilka miesięcy temu. Przeszliśmy kolejne etapy:
- etap szkolny
- etap gminny
- etap powiatowy
- półfinały grupy południowej
- finał grupy południowej
- półfinał wojewódzki
- finał wojewódzki.
W większości etapów graliśmy po trzy mecze. Uprawnionych do uczestnictwa w turnieju było "około" 360 szkół podstawowych. Finałowy mecz rozegraliśmy z drużyną SP 5 z Białegostoku, w skład której wchodziły reprezentantki kadry Polski i województwa. Finałowy mecz wygraliśmy 3:2. Mistrzyni województwa to:
1. Milena Masłowska
2. Julia Kotowska
3. Magdalena Kraczyna
4. Alicja Romanowska
5. Anna Nieścierowicz
6. Magdalena Kiszło
7. Maja Nieścierowicz.
GRATULACJE !!!!Mistrzostwa Polski, gdzie będziemy reprezentować nasze województwo odbędą się 17-19 czerwca w miejscowości Głuchołazy. Trzydniowy wyjazd wiąże się z kosztami rzędu ok. 10 000 zł. Mam nadzieję, że dzięki sponsorom i Naszym Władzom pozyskamy fundusze aby reprezentować Miasto i Gminę Zabłudów na Mistrzostwach Polski.
Artur Zieniewicz1
Projekt „Zdrowo jem - więcej wiem”
Uczniowie klasy Ib wzięli udział w 14. edycji projektu „Zdrowo jem - więcej wiem”. Patronatem honorowym objęła go Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.
Realizacja projektu polegała na wykonaniu sześciu zadań.
1. Lekcja: Smacznie- zdrowo – kolorowo.
2. Konkurs: Teatrzyk warzyw i owoców.
3. Lekcja: Woda na zdrowie!
4. Konkurs: Zaprojektuj Wodolubka
5. Forum: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
6. Dzielimy się wiedzą: Owoce, warzywa i woda.
Podczas realizacji projektu dzieci poznały zasady zdrowego żywienia. Uczniowie poznali owoce, warzywa oraz witaminy, jakie w nich występują i na co mają wpływ. Przeprowadziliśmy zawody w rozpoznawaniu smaku owoców i warzyw. Organizowaliśmy Zdrowe śniadania, aby uwrażliwić dzieci na różnorodność zdrowych produktów, warzyw i owoców. Dzieci samodzielnie przygotowywały zdrowy posiłek na drugie śniadanie. Przygotowaliśmy przedstawienie do wiersza „Pomidor” Jana Brzechwy. Dzieci dowiedziały się ile wody zawiera organizm ludzki. Poznali znaczenie wody w środowisku i jej wpływ na życie wszystkich organizmów. Podczas realizacji kolejnego zadnia dzieci samodzielnie wykonały Wodolubka z materiałów z recyklingu. Zostało zorganizowane spotkanie dla rodziców dotyczące Zdrowego odżywiania. Ostatnim zadaniem było dzielenie się wiedzą z innymi uczniami i społecznością szkolną. Uczniowie przygotowali plakaty zachęcające do zdrowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego stylu życia.
4
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
17 maja 2024 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Tego dnia dyżur pełni świetlica szkolna dla klas I-III w godzinach 7.00-16.30. W tym dniu nie ma obiadów.
Wyjazd klasy 3a do Epi-Centrum Nauki
10 maja 2024 r. kl. 3a wyjechała na wycieczkę do Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Uczniowie najpierw odwiedzili wystawę główną, gdzie przy wybranych stanowiskach z dziedziny automatyki, robotyki, mechaniki, optyki, telekomunikacji, itp. przez dwie godziny poprzez doświadczenia i eksperymenty rozwijali logiczne myślenie, wyobraźnię a także poznawali różne ciekawostki. Następnie udali się na zajęcia do laboratorium. Tam każdy uczeń zamienił się w małego chemika – ubrany w biały fartuch i okulary zajął miejsce przy swoim stanowisku i mógł wykonać 4 doświadczenia: tęcza, światła drogowe, wulkan i pasta słonia.
Epi-Centrum Nauki to miejsce, gdzie stworzono wspaniałe warunki do nauki przez zabawę i na pewno warto je odwiedzać częściej.
Barbara Wasilewska, Elżbieta Pietruczuk
30
Solidarni z Ukrainą
Media społecznościowe
Godziny dzwonków
Poniedziałek 28.04.2025Dzwonki
- 08.00-08.45
- 08.50-09.35
- 09.40-10.25
- 10.30-11.15
- 11.30-12.15
- 12.30-13.15
- 13.30-14.15
- 14.20-15.05
- 15.10-15.55
Obiady
- PRZERWY OBIADOWE
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 4554125