• Wycieczka do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

• 12 października uczniowie z klasy 4a i 4b  uczestniczyli w wycieczce do Supraśla.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w niezwykłym Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu.

Uczniowie zapoznali się z powstaniem drukarstwa w naszym regionie oraz zobaczyli, jak powstaje kartka papieru i cała książka. Atrakcją było uruchomienie starych maszyn drukarskich i samodzielne wykonanie druku przy pomocy różnych technik. Ciekawostką była informacja, iż pierwsza drukarnia na podlasiu znajdowała się w naszym Zabłudowie!

Jednak najciekawsze były warsztaty podczas których mogliśmy poczuć się niczym Jan Gutenberg, kiedy wykonywaliśmy odbitki na replice XV-wiecznej prasy drukarskiej. Okazało się, że do takiego druku potrzeba dużo siły! Mieliśmy także możliwość samodzielnego wytłoczenia pamiątkowej zakładki do książek.

Następnie pojechaliśmy do parku leśnego "Silvarium" w Poczopku. Miejsce pełni funkcję przede wszystkim rekreacyjną, ale również edukacyjną. Znajdziemy tu bowiem wiele plansz informacyjnych, z których dowiedzieliśmy się nieco o zamieszkujących okolice zwierzętach oraz poznaliśmy nazwę rosnącej przed nami rośliny. Świetną atrakcją okazały się tropy zwierząt, większość uczniów bezproblemu dopasowała zwierzęta do pozostawionych po sobie śladów. Bardzo ciekawą atrakcją Silvarium jest Park Megalitów czyli wędrujące skały. Jest to zbiór potężnych głazów narzutowych ułożonych w formie celtyckiego kręgu lub w inny ciekawy sposób.

Na koniec ognisko, pieczenie kiełbasek, pianek i … czas wracać.

Małgorzata Dziedzia, Agnieszka Mucha

• Dzień wolny od zajęć dydaktycznych

• ​​​​​​14 października 2022 r. (Dzień Edukacji Narodowej) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Dyżur pełni świetlica szkolna (w budynku klas I-II) dla klas I-III w godzinach 7.00-16.30. W tym dniu nie ma obiadów.

• Dzień Gier Planszowych

• 10 października obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Tego dnia uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczynią i p. Jadwigą Wawrentowicz zorganizowali Spotkanie przy planszówce. Królowały takie gry jak Rummikub, Speed cups. Ubongo, Polowanie na robale, SuperFarmer Wszyscy zgodnie stwierdzili, że było to udane popołudnie. Uczestnicy spotkania wyrazili chęć na powtórne spotkanie.

Joanna Łajewska - Talipska

• Mistrzostwa Gminy Szkół Podstawowych w Piłce Nożnej Chłopców

• W dn.10.10.2022 r. na boisku KS Rudnia Zabłudów, odbyły się Mistrzostwa Gminy szkół podstawowych w piłce nożnej chłopców. Młodzież rywalizowała w 2 kategoriach wiekowych: kl. IV-VI i VII-VIII. 3 najlepsze drużyny w każdej kategorii otrzymały pamiątkowe puchary, a ich zawodnicy-medale. Fundatorem nagród był jak zwykle LUKS ,,Lider” Zabłudów. Klasyfikacja końcowa po blisko 3 godzinach zmagań przedstawia się następująco:

Kat IV-VI:

1. SP Zabłudów kl.VI
            2. SP Zabłudów kl.V
            3. SP Rafałówka
            4. SP Zabłudów kl. IV
            5. SP Dobrzyniówka

Kat VII-VIII:

1. SP Zabłudów kl. VIII
            2. SP Zabłudów kl. VII
            3. SP Dobrzyniówka
            4. SP Białostoczek
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

• 7 października w naszej szkole obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, której znajomość jest niezbędna w nauce i życiu codziennym. Już po raz szósty wzięliśmy udział w akcji zachęcającej uczniów do przypominania tabliczki mnożenia w przyjemny sposób i nadrabiania tabliczkowych zaległości. Tego dnia uczniowie klas III-VIII mogli uzyskać tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia poprzez rozwiązanie krótkiego sprawdzianu na czas na lekcjach matematyki. W ramach przygotowań ćwiczyliśmy tabliczkę mnożenia na czas z użyciem tablicy interaktywnej korzystając ze strony WWW.matzoo.pl oraz kart Grabowskiego.

Wszystkim Ekspertom gratulujemy!!!

Marta Rogucka, Małgorzata Dziedzia, Jelena Klepacka