- Biblioteka Szkolna
- Godziny pracy Biblioteki Szkolnej
- Księgozbiór Biblioteki
- Koło Przyjaciół Biblioteki - Asystenci Biblioteczni
- Multimedialne Centrum Informacji
- Upowszechnianie czytelnictwa
- Aktualności - rok szkolny 2022/2023
- Aktualności - rok szkolny 2020/2021
- Aktualności - rok szkolny 2019/2020
- Aktualności - rok szkolny 2018/2019
- Aktualności - rok szkolny 2017/2018
- Aktualności - rok szkolny 2016/2017
- Aktualności - rok szkolny 2015/2016
- Aktualności - rok szkolny 2014/2015
- Aktualności - rok szkolny 2013/2014
- Aktualności - rok szkolny 2012/2013
- Aktualności - rok szkolny 2011/2012
- Aktualności - rok szkolny 2010/2011
- Aktualności - rok szkolny 2009/2010
- Aktualności - rok szkolny 2008/2009
- Poprzednie lata szkolne
Aktualności - rok szkolny 2013/2014
AKTUALNOŚCI BIBLIOTECZNE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY "CZY ZNASZ TWÓRCZOŚĆ GRZEGORZA KASDEPKE?"
Dnia 22 października 2013r. przeprowadzono eliminacje szkolne konkursu czytelniczego dla klas IV-VI "Czy znasz twórczość Grzegorza Kasdepke". Test pisemny zawierał 30 pytań, maksymalnie można było zdobyć 30 punktów. Trzy uczennice - Izabela Bojko, Katarzyna Łęczycka, Kamila Wysocka z największą ilością punktów zakwalifikowały się do konkursu wojewódzkiego, który odbędzie się 13 listopada w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.
Osoby biorące udział w konkursie:
kl.IVa
1. Sandra Chrzanowska - 20,5p
2. Anna Jakoniuk - 20,5p
3. Natalia Woronicz - 22p
kl.Va
1. Izabela Bojko - 29p
2. Kamila Wysocka - 25p
3. Agnieszka Sobolewska - 17p
kl.Vb
1. Katarzyna Łęczycka - 25p
kl.VIa
1. Agata Maksimiuk - 19p
Dziękujemy i gratulujemy !!!
ETAP WOJEWÓDZKI KONKURSU CZYTELNICZEGO "CZY ZNASZ TWÓRCZOŚĆ GRZEGORZA KASDEPKE?"
Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych konkursu czytelniczego ,,Czy znasz twórczość Grzegorza Kasdepke?" uczennice: Izabela Bojko, Katarzyna Łęczycka i Kamila Wysocka zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.
Dnia 13 listopada w CEN w Białymstoku w/w uczennice pisały test inspirowany twórczością Grzegorza Kasdepke. Należało przeczytać 4 mity z książki pt. "Mity dla dzieci'' plus znajomość biografii pisarza. Na możliwych 30 ptk. Izabela Bojko uzyskała - 23 ptk., Kamila Wysocka -21ptk., Katarzyna Łęczycka - 16,5ptk.Gratulujemy uczestnikom sukcesów!!!
KONKURS PLASTYCZNY - "POCZTÓWKA Z WYBRANEGO KRAJU"
Na konkurs plastyczny- etap szkolny - wpłynęło do biblioteki 21 prac z klas II, III. "Pocztówka z wybranego kraju'' to tytuł pracy plastycznej, którą należało wykonać na podstawie książki, Z piaskownicy w świat - Grzegorza Kasdepke. Komisja zakwalifikowała 3 prace na dalszy etap konkursu wojewódzkiego; Magdaleny Tomanek z kl.IIb, Amelii Łysak z kl.IIIb, Magdaleny Biernackiej z kL.IIIb. Uczennicom gratulujemy pomysłów!!!
WYPOŻYCZENIA MIĘDZYBIBLIOTECZNE W MGBP W ZABŁUDOWIE
W każdy piątek tygodnia uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej mają możliwość wymiany książek, lektur w bibliotece publicznej w Zabłudowie. Organizujemy tam również głośne czytanie bajek, wierszy, wybranych tekstów literackich, a także samodzielne interpretacje przeczytanych ostatnio książek.
PASOWANIE UCZNIÓW NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Dnia 25 listopada odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych SP w poczet czytelnika biblioteki. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pani wicedyrektor Nell Buczyńska-Kucejko. Uczennica klasy Vb Katarzyna Łęczycka z koła przyjaciół biblioteki wprowadziła uczniów krótkim montażem poetyckim w zaczarowany świat książek. Uczniowie zapoznali się z biblioteką, jej przeznaczeniem oraz regulaminem czytelnika.Dzieci wykazały się dobrą wiedzą na temat ulubionych postaci z bajek. Pierwszoklasiści po złożeniu uroczystej obietnicy i podpisaniu się na swoich kartach wypożyczyli do domu pierwsze książki. Zachęcano dzieci do samodzielnego wyboru, zwrócono uwagę na dział: LEKTURY DLA KLASY I. Na zakończenie wręczono pamiątkowe dyplomy i zakładki.
Życzymy nowym czytelnikom biblioteki wielu przyjemnych i wytrwałych chwil spędzonych z książką!!!
WIGILIJNE SPOTKANIE MIŁOŚNIKÓW BIBLIOTEKI
Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła przyjaciół biblioteki zorganizowali wigilię w bibliotece szkolnej.Przy wigilijnym stole w miłej i serdecznej atmosferze spotkali się nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Śpiewano kolędy, łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia świąteczne i noworoczne.Wigilia w bibliotece to dobry sposób na pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych.
CZYTANIE ZBLIŻA
W ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom" biblioteka szkolna rozpoczęła spotkania czytelnicze we wszystkich grupach przedszkolnych oraz klasach zerowych.Celem kampanii jest wzajemne poznanie się i integrowanie dzieci podczas wspólnych imprez czytelniczych. Czytającymi gośćmi byli głównie uczniowie klas IV-VI należących do koła przyjaciół biblioteki. Uczniowie przypomnieli znane i lubiane wiersze,krótkie bajeczki, zagadki - J. Tuwima,J. Kulmowej, E.Janikowskiej i wielu innych autorów.Głośne czytanie dzieciom uczy mówienia i myślenia,rozwija pamięć, wyobraźnię, a także zapewnia emocjonalny rozwój dziecka.
ZABAWY Z KUBUSIEM PUCHATKIEM
Biblioteka szkolna przygotowała kolejny cykl spotkań przybliżających najbardziej znane i nieznane przygody Kubusia Puchatka. Scenariusz przygód Pluszowego Misia przedstawiono w grupach przedszkolnych, w klasach zerowych oraz w klasach pierwszych. Rozpoznanie sylwetki bohaterów bajki, rozwiązywanie mini-konkursów, rymowanki z książeczki Kubuś Puchatek, zabawy ruchowe "Gdzie jest Kubuś"- to były zadania z jakimi musieli zmagać się mali widzowie. Zabawy z Kubusiem Puchatkiem wzbudzają duże zainteresowanie wśród najmłodszych czytelników.
SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE
W naszej szkole istnieje długa tradycja spotkań z pisarzami. Choć jesteśmy małą szkolną placówką, to staramy się co jakiś czas zaprosić znanego pisarza lokalnego.
W lutym biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z panem Markiem Hyjkiem autorem, współautorem kilku publikacji głównie o Indianach np: "Za ścianą wigwamu", "Szoszoni", "Nawahowie. Ludzie Ścieżki Piękna", a także ostatnio wydanej biografii s. Marianny Olechno "Aby nieść miłosierdzie".Odbiorcami spotkania byli uczniowie klas piątych i szóstych. Pan Marek od samego początku nawiązał świetny kontakt z uczniami. Mówił o tym jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem, skąd zamiłowanie do literatury indiańskiej. Opowiadał o swoich książkach, jaka jest droga do jej powstania. Uczniowie zadawali pytania na które autor chętnie odpowiadał.
Uczniowie częściej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali. Takie spotkania owocują większym zainteresowaniem książką oraz pozyskiwaniem nowych aktywnych czytelników.
IX WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O KARDYNALE STEFANIE WYSZYŃSKIM
Dnia 27 marca 2014 r. uczniowie z naszej szkoły po raz pierwszy brali udział w IX konkursie wojewódzkim Wiedzy o Kardynale Stefanie Wyszyńskim w SP Nr 49 w Białymstoku. Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych, dwie uczennice Katarzyna Łęczycka kl. Vb i Natalia Gryko kl. VIa zakwalifikowały się do dalszego etapu. Uczennice otrzymały nagrody i dyplomy. Warto brać udział w konkursach ponieważ uczniowie zdobywają nowe doświadczenia, pogłębiają wiedzę, a także rozwijają swoje zainteresowania.
OSTATNIE POŻEGNANIE
Dnia 3 kwietnia 2014 w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zabłudowie została odprawiona uroczysta Msza żałobna za śp. majora Bernarda Wasilewskiego z udziałem pocztów sztandarowych SP Zabłudów, gimnazjum, Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznej "ZAZA" oraz najbliższej rodziny. Jeden z najsłynniejszych białostockich 10 pułku Ułanów Litewskich prowadził poczty sztandarowe podczas patriotycznych i religijnych uroczystości. Pan Bernard Wasilewski był wielokrotnie gościem i uczestnikiem tych wydarzeń. Jego wspomnień chętnie słuchały dzieci i młodzież z którą wiele razy spotykał się w naszej szkole.
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM. ZAPRASZAMY.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
"MÓJ ULUBIONY BOHATER BASNI
PRZEDSTAWIONY W DOWOLNY SPOSÓB"
Ogółem do konkursu plastycznego wpłynęło 15 prac.
Po szczegółowej analizie wszystkich prac konkursu literacko-plastycznego wytypowano najlepsze prace następujących uczniów:
w kategorii klas I -III
I miejsce - Paulina Bonifatiuk kl.IIIa
II miejsce - Zuzanna Lulewicz kl.IIb
III miejsce - Patrycja Andrejczuk kl.IIIb
Wyróżnienia otrzymują:
Weronika Mielech - kl 0a
Martyna Andrejczuk - kl.Ib
Paulina Rokicka - kl.IIIa
w kategorii klas IV- VI
I miejsce - Gabriela Mielech kl. VIb
II miejsce - Sandra Chrzanowska kl. IVa
III miejsce - Kinga Sobolewska kl.IVaNatomiast najciekawszą pracą literacką napisała Izabela Bojko kl.Va
Biblioteka szkolna bardzo dziękuje wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie !!!
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM. ZAPRASZAMY.
CZAS NA CZYTANIE
Rok 2014 jest Rokiem Jubileuszowym Czytelnika. W naszej szkole przebiega on pod znakiem imprez popularyzujących książkę i czytelnictwo. W związku z tym rozpoczęliśmy głośne czytanie bajek, wierszy, krótkich opowiadań we wszystkich grupach przedszkolnych oraz klasach najmłodszych dzieci szkolnych. Czytającymi gośćmi są uczniowie z koła przyjaciół biblioteki oraz nauczyciele. Poprzez czytanie, członkowie koła, nauczyciele, zachęcają najmłodszych do częstego sięgania po książkę. Częste czytanie wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci.
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM. ZAPRASZAMY.