- Biblioteka Szkolna
- Godziny pracy Biblioteki Szkolnej
- Księgozbiór Biblioteki
- Koło Przyjaciół Biblioteki - Asystenci Biblioteczni
- Multimedialne Centrum Informacji
- Upowszechnianie czytelnictwa
- Aktualności - rok szkolny 2022/2023
- Aktualności - rok szkolny 2020/2021
- Aktualności - rok szkolny 2019/2020
- Aktualności - rok szkolny 2018/2019
- Aktualności - rok szkolny 2017/2018
- Aktualności - rok szkolny 2016/2017
- Aktualności - rok szkolny 2015/2016
- Aktualności - rok szkolny 2014/2015
- Aktualności - rok szkolny 2013/2014
- Aktualności - rok szkolny 2012/2013
- Aktualności - rok szkolny 2011/2012
- Aktualności - rok szkolny 2010/2011
- Aktualności - rok szkolny 2009/2010
- Aktualności - rok szkolny 2008/2009
- Poprzednie lata szkolne
Aktualności - rok szkolny 2015/2016
AKTUALNOŚCI BIBLIOTECZNE W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
Drodzy uczniowie!!!
Witamy w nowym roku szkolnym 2015/16. Serdecznie zapraszamy do biblioteki uczniów klas I - VI, nauczycieli, rodziców i wszystkich chętnych. Cieszymy się, że biblioteka jest miejscem często odwiedzanym w naszej szkole.
AKCJA CZYTELNICZA "ZŁOTA LEKTURA"
Zapraszamy do udziału w całorocznej akcji czytelniczej "ZŁOTA LEKTURA". Czytamy ciekawe, a mało znane książki o szczególnych walorach wychowawczych. Czytamy w domu, w szkole i wszędzie, gdzie tylko możliwe. Pragniemy, aby polecane przez nas książki trafiły również "pod strzechy", aby czytały je dzieci i Rodzice. Dyskusja nad przeczytaną lekturą niewątpliwie byłaby większą szansą na zacieśnienie rodzinnych relacji i cennym aktem wychowania w rodzinnym domu. Przecież to Rodzice są pierwszymi wychowawcami.
Akcja została wpisana do Programu Wychowawczego Szkoły Podstawowej w Zabłudowie.
Propozycją biblioteki szkolnej na październik 2015r., czyli "ZŁOTĄ LEKTURĄ", jest "SERCE" - piękna książka z XIX w., której autorem jest EDMONDO DE AMICIS.Książkę można wypożyczyć w bibliotece szkolnej lub zapoznać się z jej treścią na stronie: http://wolnelektury.pl
Życzymy miłych wrażeń i owocnych dyskusji, które sprawią, że nasze dzieci wyrosną na wspaniałych ludzi.
VI EDYCJA PROJEKTU PODLASKIE SPOTKANIA Z PISARZAMI
"KSIĄŻKI - TO TAKŻE SWIAT, KTÓRY CZŁOWIEK SOBIE WYBIERA, A NIE NA KTÓRY PRZYCHODZI" - Wiesław Myśliwski
Biblioteka szkolna przystąpiła do VI edycji projektu Podlaskie Spotkania z Pisarzami pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz prezydenta Miasta Białegostoku.Organizatorem projektu jest Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich z Radą Odziału w Białymstoku.
Dnia 21 pażdziernika biblioteka przeprowadziła etap szkolny konkursu czytelniczego dla klas IV-VI pt: "Czy znasz twórczość Łukasza Wierzbickiego?" w formie pisemnej. Trzy uczennice: Gabriela Pogorzelska, Zuzanna Lewicka, Magdalena Tomanek z największą ilością punktów zakwalifikowały sie do etapu międzyszkolnego , który odbędzie sie dnia 13 listopada w CEN w Białymstoku. Zakres literatury obowiązujacy w etapie międzyszkolnym: Literatura obowiązujaca na etapie szkolnym oraz dodatkowo do konkursu czytelniczego: "Machiną przez Chiny" Gratulujemy i życzymy powodzenia!!!
POCZYTAJMY RAZEM
W ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" biblioteka szkolna rozpoczęła kolejny cykl spotkań głośnego czytania dla przedszkolaków. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchają różnych bajek, wierszy, krótkich tekstów literackich czytanych przez uczennice z koła bibliotecznego. Dzieci uwielbiają gdy im się głośno czyta, czują się mądrzejsze i ważne. Podczas czytania często wykazują się dobrą wiedzą na temat ulubionych postaci z bajek. Wszystkim przedszkolakom życzymy przyjemnych chwil spędzonych z książką.
MIODOWE PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA
20 listopada 2015 r. obchodziliśmy 89 urodziny Kubusia Puchatka w bibliotece szkolnej. Przygody jednego z najbardziej ulubionych bohaterów bajkowych, posłużyły do zorganizowania cyklicznych zajęć uczniom klas I-III Na urodzinach spotkało się kilkadziesiąt uczniów, którzy wcześniej narysowali prace plastyczne lub wykonali laurkę z życzeniami urodzinowymi. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia plastyczne, zabawy z miodkiem, głośne czytanie, słodki poczęstunek oraz wiele innych atrakcji. Na zakończenie dzieci rysowały na balonikach ulubioną postać ze Stumilowego Lasu. To dzięki przygodom Kubusia Puchatka dzieci mogły się uczyć i bawić, a spotkanie było pełne niespodzianek.
KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
Zakupiono już pierwsze książki w ramach programu MEN "Książki Naszych Marzeń" i są gotowe do wypożyczenia w bibliotece. W sumie zakupiono 201 egzemplarzy na sumę 2712 zł. Nadal trwaja prace nad przygotowaniem do wypożyczeń ale są już ulubione z różnych dziedzin wiedzy, kolorowe książki, które czekają na swoich czytelników. Książki chcą być czytane... BIBLIOTEKA ZAPRASZA!!!
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU CZYTELNICZEGO
"CZY ZNASZ TWÓRCZOŚĆ ŁUKASZA WIERZBICKIEGO?"
23 listopada 2015r. w bibliotece szkolnej wręczono dyplomy i nagrody uczniom, którzy odnieśli sukcesy w etapie szkolonym konkursu czytelniczego dla klas IV- VI "Czy znasz twórczość Łukasza Wierzbickiego?":
1. Gabrieli Pogorzelskiej za zajęcie I miejsca
2. Zuzannie Lewickiej za zajęcie II miejsca
3. Magdalenie Tomanek za zajęcie III miejsca
Braliśmy również udział w wojewódzkim konkursie plastycznym inspirowanym twórczością Łukasza Wierzbickiego dla klas drugich i trzecich. Tym razem nie udało nam się osiągnąć sukcesu więc biblioteka szkolna postanowiła nagrodzić prace uczniów, które brały udział w etapie wojewódzkim: Jakub Lewkowicz kl. IIc, Anna Aleksiejczuk-Szotko kl. IIa, Martyna Andrejczuk kl. IIIb. Zwycięzcom i uczestnikom GRATULUJEMY!!!
AKCJA CZYTELNICZA ZŁOTA LEKTURA
W ramach szkolnej akcji czytelniczej ZŁOTA LEKTURA uczniowie klas IV- VI aktywnie zaangażowali się w czytanie książki E. Knighta pt: „Lassie wróć”. Powieść ta występuje w kanonie uzupełniających lektur szkolnych w klasach piątych i szóstych. Warto czytać lektury szkolne, dzięki nim możemy się wiele nauczyć. Opisują one wiele ludzkich uczuć, doświadczeń i uczą wrażliwości, wskazują dobre oraz złe postępowanie. Bohaterowie literaccy mogą stanowić dla nas wzór do postępowania, jak nie należy się zachowywać. Nic tak nie pomaga rozwijać naszej wyobraźni jak czytanie. Jest to też dobry sposób na popularyzację książek oraz czytelnictwa. Gratulujemy uczniom i zachęcamy do czytania następnej lektury już w marcu.
PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Dnia 8 i 11 kwietnia 2016r. bibliotekę szkolną odwiedziła najmłodsza grupa dzieci przedszkolnych 3, i 4 latki. Dla wielu z nich z była to pierwsza wizyta w bibliotece wśród tylu książek. Przedszkolaki zwiedziły lokal biblioteczny: czytelnię i wypożyczalnię, dowiedziały się co należy robić by zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Dzieci poznały jak wygląda praca w bibliotece i jakie książki znajdują się na półkach. Przedszkolakom bardzo spodobały się nowe i bogato ilustrowane książki zakupione z projektu „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ.” Dzieci wysłuchały krótkiej bajki pt: „Złotowłosa i trzy misie” oraz nauczyły się piosenki pt: „Piosenka o bajkach”. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy ale i z pamiątkową zakładką do książki.
KONKURS PLASTYCZNY "CZYTANIE JEST THE BEST!"
Biblioteka szkolna wzięła udział w konkursie plastycznym pt: CZYTANIE JEST THE BEST! organizowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich z Radą Oddziału w Białymstoku. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Każda szkoła może maksymalnie wysłać 3 prace do SP nr.43 w Białymstoku. W/w konkurs wpisuje się w działania związane ze współpracą z Fundacją "Sąsiedzi" podczas V Międzynarodowych Targów Książki w Operze Podlaskiej oraz realizacją 5 Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W eliminacji szkolnych komisja zakwalifikowała prace następujących osób: Natalii Sopyły kl.Va, Pauliny Bonifatiuk kl.Va, i Kingi Weroniki Dudko kl.VIb. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki!!!
AKCJA „ŻONKILE”
Dnia 20.04.2016 r uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję społeczno–edukacyjną „Żonkile”, której celem było upamiętnienie 73 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
Uczniowie rozdawali mieszkańcom naszego miasta papierowe kwiaty, jako symbol szacunku i pamięci oddany bohaterom powstania. Napotkane starsze osoby chętnie dzieliły się wspomnieniami oraz przekazywały bardzo ciekawe fakty o wydarzeniach, które miały miejsce w Zabłudowie i okolicy.
Reprezentacja młodzieży udała się także do Urzędu Miejskiego gdzie symbolicznym żonkilem obdarowała Pana Burmistrza oraz pracowników administracyjnych.Uczniowie odbyli spacer edukacyjny szlakiem historii Żydów w naszej miejscowości, zwiedzili kirkut oraz miejsce istnienia świątyni i mykwy, obejrzeli graficzne wydruki budynków żydowskich, które kiedyś znajdowały się w Zabłudowie.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE WOJEWÓDZKIM
Uczennica klasy Va Natalia Sopyła zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "CZYTANIE JEST THE BEST" zorganizowanego w ramach V Międzynarodowych Targów Książki oraz realizacją 5 Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Białymstoku. Komisja oceniła pracę za bardzo dobre podejście do techniki i pomysłowość. Gratulujemy Natalii !!!
VII MIĘDZYSZKOLNA PARADA POSTACI LITERACKICH
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabłudowie klas II i III uczestniczyli w VII Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich w Szkole Podstawowej nr 15 w Białymstoku. Zadaniem uczniów było wcielić się w postać wybranego przez siebie bohatera książkowego poznanego w klasach I - III lub z książek zakupionych w ramach projektu "Książki naszych marzeń."
Naszą szkołę reprezentowali Martyna Klimaszewska z kl. IIIa, Aleksandra Kraczyna z kl. IIIb i Jakub Tomkiewicz z kl. IIb. Uczniowie mieli stroje i rekwizyty adekwatne do prezentowanej postaci wykonane we własnym zakresie. Nasi reprezentanci otrzymali wyróżnienia. GRATULUJEMY!!!
V BIAŁOSTOCKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W OPERZE PODLASKIEJ
31 maja 2016r odbyła się 5 edycja Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Podczas uroczystej Inauguracji honorowi goście: Wojewoda Podlaski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Kurator Oświaty, Komendant Wojewódzkiej Policji oraz wielu znamienitych gości czytali wybrane fragmenty literackie np. "Legendy o Popielu i Mysiej Wieży". Czytaniu towarzyszyły konkursy, scenki teatralne uczniów z różnych szkół podstawowych w Białymstoku.
Uczennice z naszej szkoły: Natalia Sopyła, Martyna Klimaszewska, Aleksandra Kraczyna, Gabriela Pogorzelska, Małgorzata Brodzik, wykonały dwa utwory muzyczne pt: "Calineczka" oraz "Piosenka o bajkach" przy akompaniamencie gitary p. Joanny Łajewskiej- Talipskiej.
Na scenie mieli okazję wystąpić uczestnicy konkursu VII Parady Postaci Literackich. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Tomkiewicz, Aleksandra Kraczyna, Martyna Klimaszewska. Wszyscy bawili się przy piosenkach pt: "Czytaj książki" oraz "Czytanie jest the best". Występ muzyczny naszych uczennic sprawił dużą radość i satysfakcję.
GALA FINAŁOWA PROGRAMU
"PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ" W WARSZAWIE
Dnia 15 czerwca nasi uczniowie uczestniczyli w Gali finałowej VIII edycji Programu Przywróćmy Pamięć, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Przywróćmy Pamięć to ogólnopolski program edukacyjny, który ma propagować wśród młodzieży wiedzę na temat historii i kultury Żydów i zachęcać ich do działań na rzecz przywracania pamięci o społeczności w swoich miejscowościach. Nasi uczniowie oraz reprezentanci z innych szkół Polski mogli przedstawić swoje projekty przygotowane w ramach programu. Zaproszeni goście i eksperci zapoznawali się z projektami uczniów z różnych szkół Polski. Jedną z atrakcji Gali finałowej z Instytutu w Izraelu była ceremonia wręczenia Medali Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Zwiedziliśmy wystawę główną przedstawiającą historię Żydów od ich przybycia na ziemie polskie, aż po historię najnowszą, obejrzeliśmy wystawę czasową "Frank i Stella i synagogi dawnej Polski" oraz film o powstaniu w getcie warszawskim. Mieliśmy możliwość zapoznać się z wzajemnymi osiągnięciami pracy przez ostatni rok. Galę finałowa prowadziła znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna p. Magda Mołek, a na zakończenie uczestnikom wręczyła pamiątkowe dyplomy i upominki.