- Biblioteka Szkolna
- Godziny pracy Biblioteki Szkolnej
- Księgozbiór Biblioteki
- Koło Przyjaciół Biblioteki - Asystenci Biblioteczni
- Multimedialne Centrum Informacji
- Upowszechnianie czytelnictwa
- Aktualności - rok szkolny 2022/2023
- Aktualności - rok szkolny 2020/2021
- Aktualności - rok szkolny 2019/2020
- Aktualności - rok szkolny 2018/2019
- Aktualności - rok szkolny 2017/2018
- Aktualności - rok szkolny 2016/2017
- Aktualności - rok szkolny 2015/2016
- Aktualności - rok szkolny 2014/2015
- Aktualności - rok szkolny 2013/2014
- Aktualności - rok szkolny 2012/2013
- Aktualności - rok szkolny 2011/2012
- Aktualności - rok szkolny 2010/2011
- Aktualności - rok szkolny 2009/2010
- Aktualności - rok szkolny 2008/2009
- Poprzednie lata szkolne
Aktualności - rok szkolny 2012/2013
AKTUALNOŚCI BIBLIOTECZNE W ROKU SZKOLMYM 2012/2013
Witamy serdecznie wszystkich naszych czytelników w nowym roku szkolnym 2012/2013. W tym roku będzie przyświecać nam hasło "Mój przyjaciel – książka”. Stare chińskie przysłowie mówi ponoć tak - kiedy przeczytasz nową książkę to tak jakbyś znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytasz książkę, którą już kiedyś czytałeś to tak, jakbyś się ze starym przyjacielem spotkał ponownie po latach. Z własnego doświadczenia wiem, że gdyby nie kanon lektur obowiązujących i uzupełniających to problem z czytaniem w szkołach byłby znacznie większy.
Wrzesień w bibliotece to czas na kiermasz podręczników używanych, wycieczek wprowadzających dla najmłodszych, przygotowania zestawów lektur, aktualizacja kart czytelnika, gazetek tematycznych i wiele innych prac związanych z biblioteką i książką . Zapraszamy również uczniów do biblioteki po audiobooki, np. W pustyni i w puszczy, Pinokio, Ballady i romanse.
DROGI CZYTELNIKU! - Chętnie Cię widzimy w czytelni i Centrum Informacji Multimedialnej.
Przystąpiliśmy do realizacji projektu 3 edycji Podlaskie Spotkania z Pisarzami. ,,Czy znasz twórczość Beaty Ostrowickiej”- pisarki współczesnej dla dzieci i młodzieży. Konkurs znajomości lektury dla uczniów klas IV –VI obejmuje treść dwóch książek :,,Niezwykłe wakacje” i „Eliksir przygód”. Przeprowadzono już eliminacje szkolne konkursu. Trzy osoby z największą ilością punktów tj. Natalia Bieniewska kl.VIa, Agata Maksimiuk kl.Va, Kamila Wysocka kl.IVa przystąpią do etapu wojewódzkiego, uczennice będą musiały przeczytać jeszcze "Tajemnicę szkatułki".
Konkurs plastyczny dla uczniów klas II i III na ilustrację do jednej z trzech książek Beaty Ostrowickiej :,,Mój kochany kotopies”,,Ale ja tak chcę”, ,,Jest taka historia – czyli opowieść o Januszu Korczaku”. Wszystkie książki Pani Beaty Ostrowickiej są dostępne w bibliotece szkolnej.
NOWE PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA
- KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY
Nowe przygody Kubusia Puchatka - konkurs literacko-plastyczny dla uczniów klas O,I, II, III SP. Jeśli lubicie tego miłego misia, który ma wielu przyjaciół, to ten konkurs jest dla Was. Obejmuje dwie kategorie: literacką i plastyczną. Biblioteka szkolna czeka na Wasze prace do 12 listopada. Będą nagrody i miłe niespodzianki. Zapraszamy Cię do przemiłej zabawy z Kubusiem!
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY
"CZY ZNASZ TWÓRCZOŚĆ BEATY OSTROWICKIEJ?"
W ramach projektu Podlaskie Spotkania z Pisarzami - 3 edycji przeprowadzono w CEN w Białymstoku międzyszkolny konkurs czytelniczo-plastyczny ,,Czy znasz twórczość Beaty Ostrowickiej". Został on objęty honorowym patronatem przez Podlaskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku. Ogółem do konkursu przystąpiło 326 uczniów z 50 białostockich szkół. Z naszej szkoły uczniowie Natalia Bieniewska, Agata Maksiumiuk, i Kamila Wysocka z największą ilością punktów etapu szkolnego, byli uczestnikami eliminacji wojewódzkich.
Natomiast w konkursie plastycznym na który ogółem wpłynęło 115 prac z 37 szkół ( w tym szkoły podst. 69 prac), nasza uczennica z klasy IIa Paulina Bonifatiuk została laureatką i otrzymała nagrodę za pracę do twórczości B. Ostrowickiej "Jest taka historia" czyli opowieść o Januszu Korczaku. Prace plastyczne oceniały komisje z udziałem plastyków. Gratulujemy Paulinie!!!ZDJĘCIA Z ELIMINACJI SZKOLNYCH KONKURSU CZYTELNICZEGO PT "CZY ZNASZ TWÓRCZOŚĆ BEATY OSTROWICKIEJ?"
ZDJĘCIE Z OBIORU NAGRODY WYRÓŻNIENIA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
2012 USTANOWIONY ROKIEM JANUSZA KORCZAKA
W 2012 roku przypadły dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70 rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100 rocznica założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie.
Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit był działaczem na rzecz praw dziecka, pedagogiem, lekarzem, autorem książek dla dzieci, w tym „Króla Maciusia Pierwszego”, „Króla Maciusia na wyspie bezludnej”,”Kajtuś czarodziej” oraz współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie.
Biblioteka szkolna aktywnie włączyła się w obchody Roku Janusza Korczaka organizując wystawy, konkursy, prelekcje na temat życia i twórczości, praw dziecka w życiu codziennym w świecie bez przemocy, dyskryminacji, zaniedbywań i innego złego traktowania.
„ Nie ma dzieci - są ludzie” to hasło konkursu plastycznego wojewódzkiego organizowanego przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku w którym również braliśmy udział. Uczniowie: Katarzyna Woronicz , Marlena Okuła i Katarzyna Łęczycka zdobyły wyróżnienia.
GALERIA ZDJĘĆ
WIGILIJNE SPOTKANIE W BIBLIOTECE
Wigilijne spotkanie miłośników biblioteki to już kilkuletnia tradycja w naszej szkole. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła przyjaciół biblioteki zorganizowali wigilię w bibliotece szkolnej. Członkowie koła recytowali wiersze bożonarodzeniowe, fragmenty poezji świątecznej, które wśród wielu uczestników wywołały wzruszenie, podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne, wspólnie odśpiewaliśmy kolędy. Mieliśmy okazję do spotkania się w ten świąteczny niezwykły czas aby złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia i wspólnie świętować narodziny Bożej Dzieciny.
GALERIA ZDJĘĆ
CZYTANIE ZBLIŻA
To cykl kolejnych spotkań jakie prowadzi biblioteka dla najmłodszych. W ramach głośnego czytania dzieci przedszkolne wraz z nauczycielkami odwiedzają bibliotekę. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchają różnych utworów literackich, opowiadań, bajek, wierszy, a także wysłuchania ich w wersji multimedialnej. Dzięki tym spotkaniom dzieci mają okazję bliższego poznania zbiorów bibliotecznych. Zachęcane są również do wypożyczania książek i odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami.
W kameralnym wnętrzu bibliotecznej czytelni dużą popularnością cieszą się czasopisma dla dzieci i młodzieży, min. Victor – Junior, Piłka nożna , Poznaj swój kraj, Świerszczyk i wiele innych. Czasopisma są bardzo potrzebne w naszej bibliotece ponieważ uczniowie bardzo chętnie czytają wybrane artykuły , szukają potrzebnych informacji, wydają swoje opinie, oglądają.
GALERIA ZDJĘĆ
WALENTYNKI NA WESOŁO
Z okazji Walentynek 14 lutego biblioteka szkolna zorganizowała zabawy literackie dla dzieci klas IV- VI
Cele:- popularyzacja literatyuey dziecięcej, zainteresowanie lekturami i ich treścią,
- ćwiczenie pamięci – nauka krótkich tekstów
- rozwijania wyobraźni
- przybliżenie treści lektur w atrakcyjnej formie
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju
- wzmacnianie integracji podczas wspólnych zabaw
Do zadań dzieci należało między innymi rozwiązanie walentynkowych krzyżówek, łączenie w pary postaci bajkowych oraz układanie serca z puzzli Uczniowie mogli sprawdzić się również w aktorstwie podejmując się kreacji ról – czytanie z podziałem na role - wierszy J. Brzechwy "Żuraw i czapla" oraz K.I. Gałczyńskiego "Rozmowa liryczna". Uczestnicy poznali historię walentynek, tradycję, zwyczaje i ciekawostki związane z tym świętem.
Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał słodką walentynkę.
ROK 2013 ROKIEM JULIANA TUWIMA
Rok 2013 jest rokiem poety Juliana Tuwima, a także rokiem Witolda Lutosławskiego - kompozytora i chemika Jana Czochralskiego. W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety – zmarł 27 grudnia 1953r. W omawianym roku minie też sto lat od poetyckiego jego debiutu - publikacji wiersza ,,Prośba” w ,,Kurierze Warszawskim”.
JULIAN TUWIM - polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, satyryk. Autor utworów dla dzieci. Dzieciństwo i młodość w przemysłowej Łodzi odcisnęły na nim głębokie piętno. Studiował prawo oraz filozofię na UW. Debiutował w 1913 wierszem ,,Prośba”. Współzałożyciel kabaretu literackiego ,,Pod Picadorem” oraz grupy poetyckiej Skamander. Jeden z czołowych przedstawicieli poezji polskiej XX w. Wprowadził do literatury, obok tradycyjnych motywów, nowe tematy czerpane z życia codziennego, różnych warstw społecznych, posługiwał się chętnie językiem potocznym i kolokwialnym rodzącym się w środowisku miejskim, które było dla niego nosicielem wielkich sił witalnych, postępowych poglądów. Opublikował m.in. Czyhanie na Boga, Sokrates tańczący, rzecz czarnoleska, Biblia cygańska, Jarmark rymów i inne wiersze. Na emigracji w Brazylii powstał poemat Kwiaty polskie, nawiązujący do tradycji romantycznego poematu dygresyjnego, łączącego liryczne wyznania i wspomnienia z dzieciństwa z tęsknotą za ojczyzną. Był też Tuwim autorem znakomitych przekładów z poezji rosyjskiej, a także twórcą wielu mistrzowskich wierszy dla dzieci oraz autorem licznych tekstów popularnych piosenek i kabaretowych monologów.
,,Wyrażenia z kosmosu ,
góra książek,
grosz do grosza” - to tytuł mini- konkursu frazeologicznego przeprowadzonego w dniu 14 marca 2013 przez bibliotekę szkolną. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV- VI, udział wzięło 19 uczniów. Należało dopasowć podane związki frazeologiczne do ich objaśnień. Gdy ktoś miał wątpliwości można było skorzystać ze słownika frazeologicznego języka polskiego.
Np.: coś jasne jak słońce ...............
poruszyć niebo i ziemię ....................
leżeć do góry brzuchem .......................
nic nie spada z nieba..............................
wtrącać swoje trzy grosze ..........................
wdowi grosz ..........................
itd...............
Maksymalna ilość punktów – 28
Uczniowie biorący udział w konkursie:
Klasa IVa
Kamila Wysocka.................. 22,5p
Karolina Januszkiewicz ............. 16,5p
Agnieszka Sobolewska ..............15p
Patrycja Urban .........................14,5p
Klasa IVb
Oliwia Ławreszuk .................. 23p
Karolina Dawidziuk .... .............18,5p
Klasa Va
Julia Abramowicz ..................... 19p
Ewelina Ignatowicz ....................15p
Agata Maksimiuk ...................... 16p
Klasa Vb
Gabriela Mielech .......................25p
Rafał Ciupek .............................24p
Maja Andrzejewska ...................23,5p
Małgorzata Hermanowska .........23p
Martyna Puchlowska .....................23p
Martyna Matyskiel .......................23p
Klasa VIa
Julia Samsonowicz ..................... 20,5p
Mateusz Martyniuk ...................... 17p
Paulina Pietraszkiewicz ................9p
Klasa Vib
Jacek Sandomierski ........................18,5p
ATRAKCYJNE NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!
Miło nam poinformować, że w bibliotece szkolnej pojawiły się nowe książki. Wśród nich nowości, które polecamy:"Igor" B. Ciwoniuk, "Oskar i Pani Róża" E-E Schmitta, "Tajemnica szkatułki" B. Ostrowickiej, "Witaj córeczko" I.Landau. Najmłodszym proponujemy:"Cudaczka Wyśmiewaczka" J. Daszyńskiej, "Mikałajka" Sempe-Gościnnego, "Dzieci z Bullerbyn" A. Lindgren, "Akademię Pana Kleksa" J. Brzechwy, "W Dolinie Muminków" T. Jansson, "Jest taka historia" - czyli opowieść o Januszu Korczaku B. Ostrowickiej i wiele innych.
Zachęcamy do czytania i życzymy przyjemnej lektury. Również dzięki hojności P. Sylwii Świsłowskiej, która przekazała swoje wsparcie na potrzeby biblioteki, możliwy był zakup nowości książkowych. Naszej darczyńcyni - bardzo dziękujemy!!!
SZEŚCIOLATKI W BIBLIOTECE
W kwietniu po raz kolejny biblioteka gościła przedszkolaki z grupy Oa wraz z opiekunem p. K. Puczyńską. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka, kto to jest czytelnik, jakie książki się tutaj gromadzi, a także o tym jak ważna jest dbałość o ich wygląd i estetykę. Mali goście byli doskonale przygotowani do tej wizyty, wiedzieli, że w bibliotece należy zachowywać się cicho. Przypomniano o zasadach dobrego wychowania i grzeczności. Odwiedziny w bibliotece stały się skutecznym sposobem na propagowaniem czytelnictwa już od najmłodszych lat oraz okazją do zasilenia grona nowych czytelników.MAŁA GALERIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ SP W ZABŁUDOWIE
Biblioteka szkolna zorganizowała w dn. 20.05-28.05.2013r wystawę ,,Makiety i modele” ze zbiorów prywatnych modelarza - kolekcjonera - Jana Fronckiewicza.
...To był okres tuż po wojnie, strugałem wtedy zabawki z drewna znalezionego na podwórku. Pierwszy model pływający zrobiłem z drewnianego buta; obciąłem obcas, zamontowałem prymitywny żagielek i puściłem na staw. I dalej już poszło zgodnie z przysłowiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Konstruowałem nadal okręty, pociągi potem modele , makiety. Do tej pracy trzeba mieć straszną cierpliwość i precyzję zwierza się - pan Jan . Ta praca mnie uspokaja i relaksuje.”
Na wystawie prezentowane były repliki 19 najstarszych zabytków, drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, a także inne obiekty np. Ca pitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie czy Big Ben słynna wieża zegarowa w Londynie
Wszystkie modele wyeksponowano i opatrzono napisami.
Zwłaszcza wielki podziw wzbudziły miniatury kościołów i cerkwi z naszego regionu. Były to obiekty znane dzieciom, rodzicom i innym gościom wystawy. Wystawę zwiedzili wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie z pobliskich szkół gminnych w Dobrzyniowce i Rafałówce. Często dało się słyszeć westchnienia podziwu dla twórcy. Największe zainteresowanie uczniów wzbudziła makieta XVII wiecznej synagogi zabłudowskiej, najpiękniejszej i najcenniejszej synagogi drewnianej w Polsce.
Wizyta w małej galerii biblioteki szkolnej to okazja, by poznać historie, legendę, ciekawostki i aktualne wydarzenia związane z zaprezentowanymi zabytkami i regionami ich pochodzenia.
O wartość edukacyjną zadbali autorzy wystawy: Helena Tomaszewska - nauczyciel religii prawosławnej.
Anna Zdanowicz - nauczyciel bibliotekarz.
WOJEWÓDZKI KONKURS "JULIAN TUWIM W CYFOROWYM ŚWIECIE"
W maju biblioteka szkolna przystąpiła do wojewódzkiego konkursu „Julian Tuwim w cyfrowym świecie" organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną CEN z okazji obchodów Roku Tuwima. Tematem konkursu była prezentacja multimedialna na wybrany wiersz Juliana Tuwima obrazowany grafiką wzbogacony animacjami, muzyką.
Dziękujemy ucz. kl. VIb Radosławowi Bojko za kreatywność artystyczną i samodzielność wykonania.
"ZABYTKI PODLASIA W MINIATURZE" - WOJEWÓDZKI KONKURS ORGANIZOWANY PRZEZ MUZEUM HISTORYCZNE W BIAŁYMSTOKU
„Zabytki Podlasia w miniaturze” to kolejny wojewódzki konkurs organizowany przez Muzeum Historyczne w Białymstoku. Zadaniem naszych uczniów było wykonanie z dowolnych materiałów makiety zabytku z naszego regionu.Nasi uczestnicy wykonali pod kierunkiem pana Jana Fronckiewicza makietę - sobór p.w. św. Mikołaja w Białymstoku.
Obecnie naszą makietę można oglądać na wernisażu wystawy pokonkursowej w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Uwaga ! Zajęliśmy II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy uczniom!!!
Biblioteka szkolna otrzymała podziękowanie za udział w konkursie wojewódzkim "Podlaska Mozaika. W poszukiwaniu wspólnoty pogranicza" organizowanym z inicjatywy pana Posła na Sejm RP Roberta Tyszkiewicza. Gratulujemy uczennicy kl. IVb Katarzynie Łęczyckiej za oryginalność wykonania i umiejętne wykorzystanie technologii informacyjnej.
ZDJĘCIE W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM. ZAPRASZAMY.