• Wycieczka klas II

• 24 maja klasy 2 udały się na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Odwiedziliśmy także Muzeum Bł. Stefana Prymasa Wyszyńskiego w Zuzeli, a także "Starą Szkołę", która należy do kompleksu Skansenu. Wszystkim dopisywała wspaniała pogoda i świetne humory.

Renata Lulewicz, Edyta Murawska, Elżbieta Całek

• Magdalena Gryguć i Alicja Romanowska nagrodzone podczas XXV Edycji Konkursu im. W. Kazaneckiego

• 21.05.2024 po raz kolejny mieliśmy zaszczyt reprezentować naszą szkołę na konkursie plastyczno - recytatorskim poświęconym twórczości Wiesława Kazaneckiego. Ten szczególny rok - 85 rocznica urodzin poety, 35 rocznica śmierci i 25 spotkanie z twórczością Kazaneckiego, przyniósł nam wiele momentów wzruszeń i emocji, powodów do dumy i refleksji nad codziennością, kondycją współczesnego człowieka.

W tak szczególnym momencie Szkołę Podstawową im. F. Karpińskiego w Zabłudowie reprezentowały nasze utalentowane uczennice: Magdalena Gryguć- kl.8b, Paulina Całek - kl. 7a, Hanna Ignaciuk -kl. 7b, Alicja Romanowska - kl. 7a.

Mierząc się z trudnym repertuarem poety, I miejce wyrecytowała Magdalena Gryguć. Zinterpretowała wiersz "Piłem wino i śmiałem się z przyjaciółmi". Alicja Romanowska wymalowała zaś II miejsce, oddając nastój utworu kreską i pędzlem - "Anioły naszych kłótni". Dziękuję w imieniu całej naszej szkolnej społeczności za wrażliwość, subtelność oraz zrozumienie przekazywanych treści. Brawo, za szacunek wobec słowa, którym oczarowałyście jurorów , innych recytatorów, grafików, rysowników, nauczycieli.

Myślę, że Kazanecki byłby szczęśliwy , bo prośba, którą rozpoczyna jeden ze swoich utworów brzmi: "Modlę się najżarliwiej o ocalenie słowika i jednej maleńkiej brzozy(...)".

Dałyście słuchajacym i patrzącym nadzieję, że poezja nie jest obca ludziom młodym w zabieganym XXI wieku i ocalenie uważności na słowo - jest możliwe.

Angelina Sawicka-Samojlik, Marta Jung, Joanna Łajewska-Talipska.

• Zakończyły się 3 dniowe warsztaty cukiernicze

• Laureatka programu tv „Bake off ale ciacho” Pani Olga Bielska, coach cukierniczy, prowadziła warsztaty cukiernicze, podczas których uczniowie dowiedzieli się dlaczego nadmiar cukru w diecie szkodzi oraz jak skomponować „talerz zdrowia”. Sprawdzali ile cukru zawierają popularne napoje, żelki oraz krem do smarowania. Ilość ukrytego cukru była niemałym zaskoczeniem. Część praktyczna polegała na samodzielnym przygotowaniu przepysznych i pachnących ciasteczek z dowolnie wybranymi dodatkami takimi jak orzeszki, wiórki kokosowe, pestki słonecznika itp. To były trzy smakowite dni.

Agnieszka Mucha

• Szlakiem ekumenicznym" 5a i 5b

• 22 maja 2024 roku klasy 5a i 5b w ramach programu "Poznajemy Podlaskie" wyruszyły na wycieczkę "Szlakiem ekumenicznym".

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie drewnianego meczetu, znajdującego się w województwie podlaskim we wsi Kruszyniany. Meczet w Kruszynianach to najstarsza tatarska świątynia w Polsce. Gdyby nie półksiężyce, którymi są zwieńczone wieże, przypominałby katolicki kościół. Właściwa modlitwa ma miejsce w części męskiej. Modlitwy odbywają się w języku arabskim.

Następną atrakcją było zwiedzanie i warsztaty w Klasztorze w Supraślu- niewątpliwie obowiązkowej atrakcji turystycznej.

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce.

Po znalezieniu się Supraśla pod zaborem rosyjskim, klasztor został przejęty przez Kościół Prawosławny. W okresie międzywojennym budynki klasztoru należały do salezjanów. Po wojnie w obiektach klasztornych działała szkoła rolnicza, od lat 80-ych XX wieku zabudowania były stopniowo przekazywane Polskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Obecnie jest to również siedziba Akademii Supraskiej oraz miejscowej parafii prawosławnej.

Wisienką na torcie była niewątpliwie wizyta w Muzeum Ikon. W miejscu tym można było zobaczyć kolekcję ponad tysiąca ikon, z których najstarsze pochodzą z XVIII w. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, gdzie mogli zapoznać się również z „procedurą” pisania – gdyż tak mawia się o procesie powstawania – ikony.

Następnie przespacerowali się bulwarami rzeki Supraśl i posłuchali opowieści o wyjątkowej dla Podlasia postaci Wiktorze Wołkowie.

Małgorzata Dziedzia, Agnieszka Mucha, Karolina Szum

• Zabłudów Mistrzem Województwa Podlaskiego Szkół Podstawowych w PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT!

• Tworzymy historię. 5 lat ciężkiej pracy potrzebowaliśmy aby z klasami sportowymi osiągnąć niebywały sukces. Szkoła Podstawowa  w Zabłudowie została Mistrzem Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej Dziewcząt. Siedem uczennic klas sportowych przygodę z turniejem rozpoczęło kilka miesięcy temu. Przeszliśmy kolejne etapy:
            - etap szkolny
            - etap gminny
            - etap powiatowy
            - półfinały grupy południowej
            - finał grupy południowej
            - półfinał wojewódzki
            - finał wojewódzki.
            W większości etapów graliśmy po trzy mecze. Uprawnionych do uczestnictwa w turnieju było "około" 360 szkół podstawowych. Finałowy mecz rozegraliśmy z drużyną SP 5 z Białegostoku, w skład której wchodziły reprezentantki kadry Polski i województwa. Finałowy mecz wygraliśmy 3:2. Mistrzyni województwa to:
            1. Milena  Masłowska
            2. Julia Kotowska
            3. Magdalena Kraczyna
            4. Alicja Romanowska
            5. Anna Nieścierowicz
            6. Magdalena Kiszło
            7. Maja Nieścierowicz.
            GRATULACJE !!!!Mistrzostwa Polski, gdzie będziemy reprezentować nasze województwo odbędą się 17-19 czerwca w miejscowości Głuchołazy. Trzydniowy wyjazd wiąże się  z kosztami rzędu ok. 10 000 zł. Mam nadzieję, że dzięki sponsorom  i Naszym  Władzom pozyskamy  fundusze aby reprezentować Miasto i Gminę Zabłudów na Mistrzostwach Polski.

Artur Zieniewicz

• Szkoła w Chmurze