• Szlakiem Rękodzieła Ludowego

• W dn.20.05.2022 klasa Ib oraz Ic wyjechały na wycieczkę jednodniową Szlakiem Rękodzieła Ludowego. W Czarnej Wsi Kościelnej odwiedziliśmy kowala, który zapoznał nas z łączącymi  się tradycjami kowalstwa ludowego i artystycznego. W tej samej miejscowości w pracowni garncarstwa – jednej z ostatnich działających w Polsce ośrodków ceramiki siwej, gdzie wyrabia się ją ręcznie od 200 lat byliśmy na pokazie, a także na warsztatach, gdzie dzieci samodzielnie lepiły  w glinie. W Szaciłówce, w Pracowni Tkactwa Dwuosnowowego obejrzeliśmy jak na ręcznych krosnach tkaczka tworzy wełniane tkaniny o niepowtarzalnej urodzie. Atrakcją naszego wyjazdu było ognisko na którym piekliśmy kiełbaski oraz pianki. Mieliśmy także ogromny plac do zabawy na świeżym powietrzu. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną i już nie możemy doczekać się kolejnej:)

• Reprezentacja lekkoatletów ZSP w Zabłudowie

• 17.02.2022 r. reprezentacja lekkoatletów ZSP w Zabłudowie wzięła udział w wojewódzkich zawodach na Stadionie Zwierzynieckim w Białymstoku. Najwartościowsze rezultaty osiągnęli dziś nasi sprinterzy. Krystian Prus zajął 2 miejsce, a Weronika Mielech 3 pozycję w biegach na 100 m. Dominika Piłaszewicz zajęła 4 miejsce w biegu na 300 m. Również 4 lokatę zdobyła Dominika Przyłożyńska w biegu na 600 m.

Gratulujemy!

• Półfinał Mistrzostw Województwa Podlaskiego

• W dniu 16.05.2022 r. odbył się w Piątnicy Półfinał Mistrzostw Województwa Podlaskiego w piłce nożnej dziewcząt. W zawodach wzięły udział 4 drużyny:

ZSP Zabłudów

ZSP Piątnica

SP 7 Białystok

SP Sztabin

Dziewczynki bardzo dobrze radziły sobie w zawodach, których poziom był wysoki i bardzo wyrównany. W pierwszym meczu nasze zawodniczki pokonały SP Sztabin 3:1. Gole strzelały Weronika Mielech (dwa) i Antonia Zajkowska. W drugim spotkaniu drużyna z Zabłudowa przegrała nieznacznie (1:0) z SP 7 Białystok. Do ścisłego finału wojewódzkiego awans miały uzyskać dwa pierwsze zespoły i było wiadome, iż ostatni mecz z Piątnicą musimy wygrać. Do przerwy prowadziliśmy 1:0 po golu Weroniki Mielech. Niestety nie utrzymaliśmy wyniku i mecz zakończył się remisem 1:1.

Zajęliśmy tym samym 3 miejsce w turnieju, a tym samym 5 miejsce w województwie podlaskim, za co dziewczętom należą się ogromne brawa.

Skład reprezentacji ZS-P Zabłudów: Amelia Korolczuk, Weronika Mielech, Diana Baniel, Wiktoria Kużelewska, Antonia Zajkowska, Anna Aleksiejczuk-Szotko, Dominika Piłaszewicz, Zuzanna Kotowska, Magdalena Durys.

• “Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech.”

•  13 maja 2022 roku dwie klasy – VIIa i VIIb , miały okazję spotkać się z autorem dwóch ciekawych, zaskakujących, inspirujących opowieści o Podlasiu -"Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia", “Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków” – Panem Wojciechem Koronkiewiczem.

Miejscem destynacji po literaturze p. Koronkiewicza stała się Miejska Biblioteka Publiczna w Zabłudowie, a przyczyną wizyty – podsumowanie Tygodnia Bibliotek.

Wśród zaproszonych gości - Burmistrz Zabłudowa, Redaktorzy lokalnej prasy i My.

Tematem spotkania – wywiad z Wojciechem Koronkiewiczem, czyli rozmowa o wyborze dróg pisarskich autora.

Prowadzącym, przez sprytną manipulację p.Koronkiewicza, stał się Hubert Sacharewicz, uczeń klasy VIIa. W tej roli okazał się wyśmienity. Również inni młodzi czytelnicy nie ustępowali kroku koledze i, gdy przyszedł czas na wolne pytania, “bombardowali” autora zapytaniami o życie, inspiracje literackie, dzieciństwo, młodość i teraźniejszość.

Zaprosili też p. Wojciecha Koronkiewicza do szkoły. Zaproponowali, by ta wizyta była konfrontacją dwóch autorów, naszego P. Pedagoga-Marka Hyjka i gościa, który kilka minut wcześniej wyraził chęć poznania twórcy wolumenów o Indianach Ameryki Północnej.

Dowcipne, dynamiczne, pouczające, z nutą tajemnicy i mistyki zakończenie Tygodnia Bibliotek.

Dzięki uprzejmości Pracowników Miejskiej Biblioteki – p. Moniki Turewskiej,   Janiny Turewskiej, Danuty Kalinowskiej - mogliśmy być aktywnymi uczestnikami tego przedsięwzięcia.

Bardzo dziękujemy i do zobaczenia wśród wielu ksiąg, książek, druków, półek wypełnionych światami znanymi i nieznanymi, czekającymi na odkrycie.

Nauczyciele SP w Zabłudowie oraz Uczniowie klasy VIIa i VIIb

• Szkoła w Chmurze