Aktualności
Kolejni uczniowie zdali egzamin na kartę rowerową – w tym roku szkolnym 23 osoby
W dniu 19 czerwca 2023 r. uczniowie klas IV oraz V Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Celem tego egzaminu było: popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu. Egzamin składał się z dwóch części. W pierwszym etapie uczniowie zmagali się z testem teoretycznym, który obejmował zagadnienia ze znajomości znaków drogowych, określania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, przepisów dotyczących rowerzystów oraz udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego. Egzamin polegał na ocenie kierującego rowerem pod względem: a) przestrzegania przepisów w ruchu drogowym, b) umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności: - pozycja kierującego na rowerze, - upewnienie się o możliwości jazdy, - upewnianie się o możliwości wykonania skrętu i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, - hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.
Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek 10lat.
Sprawdzenia niezbędnych umiejętności osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonuje nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.
W naszej szkole nad prawidłowym przebiegiem egzaminu na kartę rowerową czuwają pani Renata Maria Marciniuk, pani Iwona Karczewska - Czurak oraz pan Artur Zieniewicz.
18
Piotr Horzela opowiada
16 czerwca 2023 r. uczniowie kl. II a i III a uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem Piotrem Horzelą, który w niezwykle fascynujący sposób opowiadał na tle prezentowanych zdjęć i filmów o swoim półtorarocznym pobycie w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy o kontynentach i zaznaczeniu różnic pomiędzy Arktyką i Antarktydą, a także od wyjaśnienia pojęcia Antarktyka. Dzieci usłyszały wiele ciekawostek o antarktycznym klimacie, lodowcach i zwierzętach zamieszkujących tę część świata. Dowiedziały się, dlaczego pingwiny nigdy nie spotkają polarnych niedźwiedzi (jest to możliwe co najwyżej w ogrodzie zoologicznym). Pan Piotr Horzela w humorystyczny sposób opowiadał o życiu polarników i ich perypetiach z pingwinami i słoniami morskimi. Poza pobytem w Polskiej Stacji Antarktycznej, Piotr Horzela podróżował przez pół roku po Ameryce Południowej oraz przez blisko dwa lata mieszkał w najmłodszym państwie świata, jakim jest Sudan Południowy. Obecnie zawodowo zajmuje się przybliżaniem ludziom części świata, które przemierzył. Jest również znawcą lasu, z którym jest bardzo zżyty. Tworzy filmy na Youtube (Piotr Horzela - Opowiada) i zabiera nas do lasu na Instagramie. To nie pierwsze i miejmy nadzieję, że nie ostatnie spotkanie z podróżnikiem uczniów naszej szkoły (odwiedził już Zabłudów w 2019 r.).
Barbara Wasilewska, Elżbieta Pietruczuk, Justyna Filończuk
7
Konkurs Fotograficzny „W towarzystwie książki” rozstrzygnięty!
Chętni uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w Rodzinnym Konkursie Fotograficznym „W towarzystwie książki”. Głównym celem konkursu było promowanie czytania jako formy spędzania wolnego czasu a także zacieśnianie więzi rodzinnych. Uczniowie i członkowie ich rodzin wykazali się kreatywnością, wrażliwością na piękno obrazu.
Komisja w składzie: Małgorzata Kasperowicz, Barbara Korolczuk, Monika Turecka – Biblioteka Miejska w Zabłudowie, po wnikliwej analizie przyznała nagrody:
1 miejsce – Małgorzata Kuczyńska kl. 3a
2 miejsce – Joanna Harasimczuk kl. 2b, Bartłomiej Korolczuk kl. 2b
3 miejsce – Aurelia Danielczuk kl. 2b
Wyróżnienie: Kamil Kaliszewicz kl. 2a, Magdalena Bieluczyk kl. 2b
15 czerwca 2023 wszystkim uczestnikom konkursu zostały wręczone dyplomy i nagrody. Gratulujemy zwycięzcom!
Dziękujemy serdecznie za pomoc w organizacji konkursu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabłudowie.
Małgorzata Kozłowska
16
"Bezpieczne wakacje"- spotkanie z policjantami
14 czerwca odbyło się spotkanie przedszkolaków i uczniów klas I-III z policjantami Komisariatu Policji w Zabłudowie: aspirantem sztabowym Piotrem Rzeplińskim i starszym posterunkowym Mariuszem Łukaszukiem dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.
Dzieci utrwaliły sobie zasady obowiązujące podczas letniego wypoczynku: m.in. jak bezpiecznie poruszać się na drodze i właściwie przechodzić przez jezdnię, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie wakacji. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali ostrzeżeń policjantów. Dzieci zadawały sporo pytań i dzieliły się własnymi doświadczeniami. Obejrzały również radiowóz, a nawet mogły zająć miejsce za kierownicą.
Dziękujemy za miłe i ważne spotkanie.
1
W dniach 06.06.2023 r. - 07.06.2023 r. odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły do Torunia, Biskupina i Kruszwicy w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Poznaj Polskę"
Uczniowie naszej szkoły wczesną porą we wtorek wyruszyli autokarem, aby poznać ciekawe miejsca Polski. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie uczniów historią Polski, poszerzenie wiedzy historycznej i przyrodniczej poprzez obserwację i doświadczanie. Po dotarciu do Torunia spotkaliśmy się z przewodnikiem. W czasie zwiedzania Torunia mogliśmy zobaczyć najcenniejsze zabytki tego miasta. Wśród najbardziej ciekawych na uwagę zasługują: Rynek Staromiejski, Krzywa Wieża, Dwór Artusa, Brama Mostowa, pomnik Flisaka otoczony zasłuchanymi żabami w formie fontanny, średniowieczne Mury Obronne, zabytkowe kamieniczki, Ratusz. Następnie przybyliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Poznaliśmy pod okiem Mistrza Piernikarskiego rytuały związane z wypiekiem piernika. Z otrzymanego ciasta, przy użyciu drewnianych form, wypiekaliśmy toruńskie specjały. Byliśmy też z wizytą w Planetarium. Uczniowie wzięli udział w seansie ,,Cudowna podróż’’. Zobaczyć Kosmos z bliska to bardzo ekscytujące wrażenie- gwiazdy, gwiazdozbiory i planety krążące wokół Słońca prawie w zasięgu ręki- to bezcenna wiedza o Wszechświecie. Pełni wrażeń ruszyliśmy do miejsca naszego noclegu. Następnego dnia ruszyliśmy w dalszą drogę do Biskupina. Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Na początku zwiedzania udaliśmy się do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie. Zobaczyliśmy rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkańców. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Kruszwicy. Uczniowie spacerując przy Mysiej Wieży z zainteresowaniem wysłuchali historii o zamieszkującym niegdyś to miejsce Popielu. Obejrzeli też mural ilustrujący legendę. Następnie wszyscy udali się na sam szczyt Mysiej Wieży, której nazwa związana jest z legendarnym królem Popielem zjedzonym przez myszy. Końcowym akcentem całej wycieczki był wspólny, przepyszny obiad. Wycieczka przyniosła dużo radości, rozwinęła naszą wiedzę, a wielu z nas umożliwiła przebywanie w miejscach, które do tej pory znaliśmy tylko z podręczników. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowały:
p. Agnieszka Dołęgiewicz, p. Barbara Wasilewska, p. Iwona Chojnowska, p. Agnieszka Szorc
53
Solidarni z Ukrainą
Media społecznościowe
Godziny dzwonków
Wtorek 29.04.2025Dzwonki
- 08.00-08.45
- 08.50-09.35
- 09.40-10.25
- 10.30-11.15
- 11.30-12.15
- 12.30-13.15
- 13.30-14.15
- 14.20-15.05
- 15.10-15.55
Obiady
- PRZERWY OBIADOWE
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 4554697