• Dzień Pizzy

• W minionym tygodniu uczniowie klasy Ib podczas świętowania DNIA PIZZY poznawali kolejne etapy wykonania tego wypieku. Dowiedzieli się jakie są składniki do jej przygotowania, a także poznali historię powstania pizzy.

Po części wstępnej dzieci przystąpiły do samodzielnego przygotowania pizzy ze swoimi ulubionymi składnikami –  smarowały ciasto sosem pomidorowym, układały ulubione produkty. Potem pizza na 5 minut trafiła do pieca i już wszyscy mogli się nią zajadać. Jak się okazało, nic nie smakuje lepiej, niż własnoręcznie przygotowane danie... pychota.

Dzieci obiecały, że wykorzystają zdobyte doświadczenie i sprawdzą swoje umiejętności w domu przygotowując pizzę dla rodziców (oczywiście pod ich czujnym okiem).

Agnieszka Dołęgiewicz

• Bezpieczne ferie zimowe

• Zaczynają się ferie zimowe i będą trwały do 6 lutego 2022 r. W klasach I-III odbyły się pogadanki na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Jest to wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie.  Aby ferie przebiegały szczęśliwie i wszyscy zdrowi, wypoczęci wrócili do szkoły pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych:

1. Do uprawiania sportów zimowych i zabaw na śniegu wybieraj bezpieczne miejsca– z dala od ulic, mostów.
            2. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni.
            3. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk– miejsc do tego przeznaczonych. Omijaj zamarznięte rzeki i stawy.
            4. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów.
            5. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi.
            6. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem.
            7. W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie.
            8. Zbyt długie siedzenie przed komputerem źle wpływa na wzrok.
            9. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał.
            10. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
            11. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj sięz nieznajomym.
            12. Ubieraj się stosownie do temperatury panującej na dworze.
            13. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
            14. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz zachowaniu podstawowych zasad higieny.

Życzymy przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii. Mamy nadzieję, że ferie będą białe, wesołe i szczęśliwe.

• "Tajemniczy kuferek"

• Na zajęciach "Tajemniczy kuferek"  omawiamy ciekawe opowiadania, opisujące sytuacje, które mogłyby przydarzyć się każdemu dziecku. To powoduje ich emocjonalne zaangażowanie. Wykorzystanie ilustracji przy wprowadzaniu gałązki logicznej pozwala wszystkim dzieciom lepiej skupić uwagę. Gałązka logiczna pokazuje im jak w sposób prosty można analizować teksty, układać plan wydarzeń. Z zadowoleniem obserwuję jak wykorzystują to narzędzie tworząc swobodne teksty, opowiadania. Rozwiązując konflikty bohaterów opowiadań z wykorzystaniem narzędzia jakim jest chmurka uczniowie dowiadują się, że każdy konflikt można rozwiązać. Samodzielne szukanie rozwiązań, które zaspokoją potrzeby skonfliktowanych stron uczy ich odpowiedzialności za swoje zachowanie, postępowanie wobec innych. Pakiet „Kuferek tajemnic” daje nauczycielowi możliwość nauczenia swoich uczniów narzędzi krytycznego myślenia w sposób dla nich przystępny, prosty, a zarazem atrakcyjny. Daje jednocześnie możliwość osiągnięcia sukcesu szkolnego każdemu dziecku.

Agnieszka Dołęgiewicz

• Szkoła w Chmurze